петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Светска банка: 52 милијарди долари за најсиромашните

svetska banka

Поврзани вести

Светска банка примила рекорден износ од 52 милијарди долари за помош на најсиромашните земји во светот.

Собранатиот износ, кој го обезбедиле 46 развиени земји, ќе го преземе Меѓународното здружение за развој (ИДА), огранок на Светската банка, задолжено за кредитирање на најнеразвиените земји, а средствата ќе бидат искористени во период од три години, почнувајќи од јуни следната година.

„Земјите се согласија да ги зголемат средствата за борба против најтешките прашања во земјите кои што се погодени од најразлични судири, како и да им помогнат на тие земји да се вратат на патот кон стабилноста“, се наведува во соопштението на СБ.

Со помош на тие средства, ИДА посебно ќе се фокусира на мобилизација на приватниот сектор, прашања поврзани со климатските промени, како и проекти за еднаквост на половите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести