петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Светската економија ќе порасне за 3,3 отсто

rast

Поврзани вести

Светската економија излегува од двегодишна фаза на забавен раст и во 2014-та година ќе биде во позитива од 3,3 отсто, прогнозира аналитичката служба на влијателната американска група „ИХС“.

Оваа година растот на светската економија ќе биде 2,5 отсто.
Во текот на следната година, многу земји во развој ќе забележат силен раст заснован на зголемен извоз во САД, Кина и земјите од Европската унија, се наведува во извештајот на „ИХС“.
Темпото на раст во земјите во развој следната година ќе достигне 5,4 отсто, во однос на 4,7 отсто оваа година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести