петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Светски ден на крводарителство

Со активностите за дарување крв Црвениот крст на Република Македонија се вклучува во глобалната кампања за промоција и унапредување на крводарителството.

krv-500

Поврзани вести

Под мотото „Дарувај крв за оние кои даруваат живот“ денеска во Дневниот центар за дарување крв „Даре Џамбаз“ ќе биде одбележан 14 Јуни- Светскиот ден на крводарителството.

Со активностите за дарување крв Црвениот крст  на Република Македонија се вклучува во глобалната кампања за промоција и унапредување на крводарителството.

На настанот ќе присуствуваат крводарители, како и претставници од Институтот за трансфузиона медицина, канцеларијата на Светската здравствена организација Скопје, Агенцијата за млади и спорт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести