вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 3

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: Македонија никогаш нема да биде теократска држава!

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува скандалозната изјава од вчерашното судење на првоосомничениот во “Фабриката за афери” и член на СДСМ, Захир Бекири Чауш, со директни навреди и погрдни зборови кон полициските службеници, јавната обвинителка и судијката која го води случајот, дека државата за него не е Македонија туку ФИРОМ и дека не го признава Судот туку само шеријатското право.

знаме

Последни вести

-СМК изразува разочарување од молкот на Социјалдемокрстскиот сојуз за ваквото скандалозно однесување на свој член.СМК укажува дека Македонија е секуларна држава, Македонија никогаш нема да биде теократска држава во која ќе владее шеријатското право.

СМК потсетува дека Захир Бекири Чауш и неговиот брат се товарат за изработување и набавување на оружје и средства наменети за извршување кривично дело, фалсификување исправа и злоупотреба на лични податоци.

Во домот на Чауш беа пронајдени 105 фалсификувани лични карти за кои натамошната истрага потврди дека не биле употребени во изборни постапки, реагираат од СМК.

Најчитани вести