петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Светски медиуми: Путин најпопуларен политичар

Лондонски „Тајмс“ рускиот претседател го прогласи за меѓународна личност за 2013 година.

putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин е прогласен за светски политичар број еден во 2013 година, според анкетата спроведена во информативните медиуми во светот.

Во рамки на анкетата „Ворлд рејтинг 2013“ анкетираше 175 новинари на новински агенции и други медиуми во светот, а рускиот претседател доби 133 од вкупно 175 гласови.

На врвот на листата исто така се наоѓа папата Франциско и германската канцеларка Ангела Меркел.

Путин на крајот на минатата година се најде на прво место на листата на „Форбс“ на највлијателни луѓе во светот, престигнувајќи го американскиот претседател Барак Обама.

Лондонски „Тајмс“ рускиот претседател го прогласи за меѓународна личност за 2013 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести