петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Светскиот долг надмина 100 илјади милијарди долари

dolari

Последни вести

Според податоците на банката за меѓународни порамнувања, вкупниот обем на долговите во светот надмина 100 илјади милијарди долари, пренесе „Интерфакс“. Од средината на 2007-та година, кога се појавија првите знаци за претстојната криза, до средината на 2013, светскиот долг скокна за повеќе од 40 отсто.

Цпоред податоци на агенција „Блумберг“, во истиот период вкупната капитализација на светските берзи опадна за 3,85 илјади милијарди долари до 53,8 илјади милијарди долари,

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести