понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Светските сили се придружија во потрагата по исчезнатите девојчиња киднапирани од Боко Харам

Кина вети дека на Нигерија ќе и ја даде секоја корисна информација која ќе ја добие по пат на сателит од страна на известувачките служби.

nigerija

Поврзани вести

Светските сили вклучувајќи ги и САД и Кина се придружија на нигериските власти во потрага по повеќе од 200 девојчиња кои ги киднапираше исламистичката група Боко Харам.

САД, Велика Британија и Франција испратија во Нигерија свои специјални тимови кои работат на пронаоѓање на девојчињата, пренесува АФП.

Кина вети дека на Нигерија ќе и ја даде секоја корисна информација која ќе ја добие по пат на сателит од страна на известувачките служби.

Полицијата во средата понуди 300 илјади долари за информациите кои би помогнале во спасување на девојчињата, кои беа киднапирани 14 април во училиштето во Чибоку во северната нигериска држава Борно. Екстермистите на Боко Харам на 4 мај киднапираа уште 11 девојчиња меѓу 12 и 15 години од селото Гвоза.

Реагирањето на Нигерија на киднапирањето наиде на остри критики на јавноста, вклучувајќи активисти и родители на киднапираните девојчиња

Групата Боко Харам, чие што име значи „западното образование е забрането“, во текот на петгодишните екстремистички активности усмртила над илјада луѓе во Нигерија.Поради тоа се наметнува прашањето дали Нигерија има капацитет да се избори со насилствот, наведува француската агенција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести