сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Свиндал најбрз во Вал Гардена

Aksel Lund Svindal

Последни вести

Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал ја оправда фаворитската улога на трката во супервелеслалом што се возеше во италијанскиот скијачки центар Вал Гардена. Тој триумфираше со време 1:35,82 минута, со што го превзеде и водството во генералниот пласман во супервелеслалом.

Второто место на денешната трка му припадна на Канаѓанецот Јан Худес со 58 стотинки послабо време од победникот, додека третопласиран беше Адриен Тео од Франција.

Американецот Боде Милер го освои осмото место, швајцарскиот ветеран Дидие Дефаго се најде на 12. позиција, а денешната трка на незгодната патека не ја завршија Куенгер, Мајер, Крол, Лигети.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести