понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Свиндал се повлече од Игрите во Сочи

svindal

Последни вести

Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал нема да биде дел од остатокот од Олимпските Игри во Сочи, откако самиот реши да не настапува на преостанатите трки во алпско скијање.

„Ова е момент од кој нема враќање. Свиндал не се чувствува најдобро, свесен е дека целосно потфрли и реши да си замине од Сочи. Погледите ќе ги насочи кон остатокот од сезоната во Светскиот куп“ , изјави тренерот на Свиндал, Хавард Тјорхом.

Норвешкиот скијач освои три медали на ЗОИ во Ванкувер пред четири години, но во Сочи заврши на четвртото место во спуст, беше осмопласиран во суперкомбинација, додека трката во супервелеслалом ја заврши на седмата позиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести