четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Свинскиот грип однесе 32 жртви во Турција

swine-flu_2179497b

Последни вести

Турското Министерство за здравство предупреди за можно ширење на грипот Х1Н1, попознат како свински грип, објави МИА.

Министерот за здравство Мехмед Мјуезиноглу нагласи на прес конференција дека досега 39 луѓе во Турција ги загубиле животите од тој вид на грип. Тој додаде дека во изминатите 20-на денови има значителен пораст на заболените од свински грип.

Вкупно 4.300 болни имаат симптоми на тој вид грип, а кај 399 е потврдено присуство на вирусот H1N1. Во Болниците во Турција во текот на еден ден има во просек по околу 60 нови болни од вирусот.

Најчитани вести