петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Свлечиште однесе зграда во Швајцарија

voz-26-

Поврзани вести

Свлечиште однесе станбена зграда во јужниот регион Тичино во Швајцарија.

Лизгањето на земјиштето е последица на поројните дождови. Четири лица се спасени, но има и исчезнати.

Регионалната полиција наведе дека едно од бројните свлечишта кои се покренале во поплавената област во текот на ноќта однеле трикатна станбена зграда во Давеско-Сорањ, недалеку од Лугано.

Три лица се спасени и префрлени во болница со полесни повреди.

Полицијата не соопшти уште колку луѓе биле во зградата во тој момент, но швајцарски медиуми јавуваат дека се верува оти четири лица исчезнале.

 

Најчитани вести