петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

СЗО: Бројките за заболени и починати од евобла на се реални

СЗО

Последни вести

Според одредени информации реалната бројка на починати и заболени од ебола во Африка, значително може да го смени размерот на епидемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО нагласи дека е подготвена за справување со кризата и доколку таа трае неколку месеци.

Екипите, кои се испратени на местата каде епидемијата е регистирана, велат дека објавените бројки и смртни случаи значително ја намалуваат големината на епидемијата, нагласува организацијата.

Според последните податоци на СЗО, објавени во средата билансот на починатите од ебола изнесува над 1.060, а на заразени 1.975.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести