четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

СЗО: Бројот на заразени од ебола достигнува 10.000

fxgjrk-630x386

Последни вести

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и Сиера Леоне, односно во овој регион заразени се 9.911 лица, а 4.868 починале.

Најтешка е ситуацијата во Либерија, каде починале 2.700 луѓе, а заразени се 4.600.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести