сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

СЗО: Бројот на заразени од ебола порасна на 20.000 лица

ebola-630x289

Последни вести

Бројот на заразени со вирусот на ебола во трите најтешко засегнати земји од епидемијата надмина 20. 000 лица, а досега се регистрирани и 7.842 смртни случаи, соопшти денеска Светската здравствена организација, цитирана од британските медиуми.

Според податоците на СЗО, бројот на заразени луѓе во Сиера Леоне,
Либерија и Гвинеја достигнал 20. 081.

Повеќе од една третина од случаите, потврдени со лабораториски
истражувања, се регистрирани во Сиера Леоне, што оваа земја ја прави најтешко погодена во оваа епидемија.

Најчитани вести