петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

СЗО: Еболата е најголема здравствена криза на модерното време

szo

Последни вести

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека епидемијата на ебола во Западна Африка е „најтешка, најакутна здравствена криза на модерното време“ и оти економската штета од кризата може да се намали ако луѓето бидат адекватно информирани.

Генералната директорка на СЗО, Маргарет Чан истакна дека 90 проценти од економските трошоци на која било епидемија се резултат од „ирационалните и неорганизирани напори на јавноста за избегнување на заразата“.

Во соопштението од Чан, прочитано на регионалната конференција за здравство во Манила се истакнува дека едукацијата на јавноста за каква било епидемија претставува „добра одбранбена стратегија“.

Од ебола во Западна Африка досега починаа повеќе од 4.000 луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести