петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

СЗО: Епидемијата на ебола е голема закана

Рано е за да се утврди дали вирусот на ебола се намалува.

Бруцелоза во Бугарија

Бруцелоза во Бугарија

Поврзани вести

Eден од најсложените предизвици со кои се соочува Светската здраствена организација е актуелната епидемија на ебола во Гвинеја и Либерија, но истата може да се контролира со правилни мерки, изјави претставник на СЗО.

СЗО наведува дека во Гвинеја досега биле регистрирани 157 заразени од ебола, од кои 101 починале.

Tестовите покажуваат дека во Гана и во Сиера Леоне не е потврдено присуството на вирусот на ебола, додека во Мали се регистрирани двајца пациенти.

СЗО посочува дека се уште е рано да се тврди дали ширењето на вирусот на ебола се намалува.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести