вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

СЗО ќе објави целосн е извештај за еболата

132334700-630x289

Последни вести

Светската здравствена организација вети дека ќе објави целосен извештај за начинот, на кој се справува со кризата, предизвикана од еболата, откако епидемијата ќе биде совладана.

Соопштението е објавено како одговор на информациите за документот, кој стана достапен во медиумите, а во кој изгледа како СЗО признава дека не сторила доволно за да се справи со епидемијата.

СЗО нагласи дека нема да го коментира интерниот извештај, кој истече во јавноста вчера преку Асошиејтид прес.

– Документот е нацрт, кој не ја минал фактографската проверка и е дел од тековната анализа на реакцијата на СЗО, нагласи Организацијата.

СЗО додаде дека во моментов не може да се направи таква анализа и оти извештајот за проценка на нејзината реакција ќе биде изготвен по совладувањето на епидемијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести