сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

СЗО: Се намалува бројот на заразени лица со вирусот Зика

A health agent uses a new test kit that rapidly diagnoses three different mosquito-borne viruses in Sao Paulo

Поврзани вести

Светска здравствена организација (СЗО) денеска потврди дека се намалува бројот на заразени лица со Зика вирусот во Бразил.

– Епидемијата Зика дефинитивно е во опаѓање во Бразил. Покрај во Бразил, епидемијата има тенденција на опаѓање и во Колумбија, изјави Мери Киени, помошничка на директорот на СЗО на прес-конференција во Париз.

Таа не сакаше да открие колкав е бројот за заразени во моментот.

Најчитани вести