петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

СЗО: Вакцина против ебола најверојатно во јануари

Vakcina

Поврзани вести

Вакцина против смртоносниот вирус на ебола би можела да се најде во експериментална употреба на терен до јануари доколку до декември во клиничките студии биде потврдено дека е безбедна, изјави денеска Мари Пол Кини од СЗО.

– Клиничките испитувања што се планираат или се во тек во Европа, Африка и САД се следат со залагање на влади кои бараат итна примена на официјална одобрена вакцина против вирусот ебола, изјави Кини која е помошник на генералниот директор за Здравствени системи и иновации во СЗО.

Таа додаде дека доколку вакцината се покаже како безбедна, десетици илјади дози би можеле да бидат применети за испитување во Западна Африка во јануари.

Според неа, првите вакцини би можеле да бидат тестрирани врз луѓе во следните две недели.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести