вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

СЗО: Здравата храна е многу скапа

Секој човек дневно треба да одвои дополнителни 1,1 евра за здрава исхрана, што на годишно ниво е повеќе од 400 евра, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

hrana 123

Поврзани вести

„Доколку сакате да имате квалитетен оброк со риба, зеленчук и овошје, треба да одвоите дополнителни 1,1 евра дневно“, вели СЗО, додавајќи дека оптималното количество е 2.000 калории.

Научниците пресметале дека здравиот оброк е многу поскап од исхраната која содржи индустриски месни преработки и други додатоци.

Тие навеле дека за дневно консумирање 400 грама овошје или зеленчук треба да се одвојат дополнителни 1,17 евра и тоа само за едно лице.

За брачна двојка со две деца тоа се дополнителни 131,04 евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести