недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Тачи: Избегната поделба на Косово

Косовскиот премиер, Хашим Тачи, за „Гласот на Америка“, изјавил дека е избегната поделба на Косово, автономија во самата држава и создавање на нова Република Српска, пренесува приштинскиот дневник „Трибун“.

hasim taci

Поврзани вести

Тачи рекол дека изборите во северните општини со претежно српско население отвориле пат за политичка и физичка интеграција на тоа подрачје.

„Сега сме во многу важна фаза на примена на Бриселскиот договор и договоривме поединечна интеграција на полицијата во институциите на Косово“, рекол тој.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести