понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Тачи: Косово и Крим не можат да се споредат

hasim-taci1

Поврзани вести

Русија би требало да престане да ја користи независноста на Косово од Србија како оправдување за Крим, бидејќи тие два случаја не можат да се споредат, изјавил премиерот на Косово, Хашим Тачи за „Ројтерс“.

Тачи истакнал дека „поранешната српска покраина, која стекнала независност во 2008 година“, нема никакви сличности со случувањата во Украина.

„Косово е единствен случај. Меѓународната заедница интервенираше после геноцидот што го изврши Србија. Ние никогаш не баравме да напуштиме една држава и да се приклучиме кон друга“, рекол Тачи.

Тачи оценил дека принципот на менување на граници и анексијата на територијата на друга држава е погрешен пристап што може да предизвика последици за целиот свет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести