среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Тачи на сосотанок со новите претседатели на општините

g_hasim-taci

Поврзани вести

Косовскиот премиер Хашим Тачи вчера се состана со новоизбраните претседатели на општините во Косово. Веста ја отврди и самиот премиер на својот Фејсбук профил, пренесува агенцијата „Анадолија“.

„Се состанав со новите претседатели на општините, избрани на локалните избори во 2013 година, претседатели кои припаѓаат на различни партии и етнички заедници. Со некои од нив до пред година дена не можев ни да замислам дека можам да се состанам, а не пак да соработувам. Сите претседатели ветија дека ќе работат и ќе ги почитуваат законите по кои се избрани, а тоа се законите на Република Косово“, напишал Тачи, на својот Фејсбук профил.

Премиерот напишал и дека со еден од новите претседатели, кој за прв пат учевствувал на локалните избори, се договорил првиот чекор во соработката со Владата на Косово и таа општина да биде почетокот на изградба на нова училишна зграда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести