вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Тачи: Одбивањето на мојата посета ќе има последици

tacihasimmmm

Последни вести

Косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи оцени дека одлуката на Србија да не ја одобри неговата посета на Белград е спротивна на дијалогот и подобрувањето на односите меѓу Приштина и Белград, пренесува МИА.

– Тоа секако ќе има свои последици, изјави Тачи за виенскиот весник „Пресе“, не сакајќи при тоа да каже какви можат да бидат тие последици.

Тој сепак изјави дека нема да има директни контрамерки кон српските политичари.

– Однесувањето на Србија кон мене ќе послужи како пример за тоа како не треба да се однесуваме кон нашите соседи, рече Тачи.

Најчитани вести