четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Тачи: Повторно ќе бидам премиер

Тачи се надева на уште еден мандат

hasim taci

Поврзани вести

Косовскиот премиер Хашим Тачи во ексклузивно интервју за јавниот сервис РТК рекол дека е убеден дека ќе биде премиер и во третиот мандат.

Тој изјавил дека иницијативата на Алијансата за иднината на Косово на Рамуш Харадинај за отповикување на Владата на Косово влијаела да се оди на предвремени избори.

„Владата на Косово е стабилна, но  во парламентот има несоодветно мешање. Се надевам дека сите во политичкиот спектар на Косово имаат за цел координирано делување, а не изненадување“, рекол Тачи.

Тој не го соопштил датумот на изборите, туку навела дека тој ќе биде одреден на заеднички состанок на сите политички партии. Тој рекол дека изборната кампања ќе трае 15 дена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести