петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Тачи сака мултиетничка Влада и дијалог со Белград

taci

Поврзани вести

Косовскиот премиер Хашим Тачи, кој е лидер на Демократската партија на Косово

изјави дека сака по изборите в недела да формира мултиетничка Влада и да го продолжи дијалогот со Белград.

– И понатаму ќе се ангажирам околу дијалогот, бидејќи верувам дека тоа е правилен пат кон нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, истакна Тачи, додавајќи дека е свесен дека поради тоа „платил политичка цена“.

Тој нагласи дека за Косово не постои никаква алтернатива, никаков друг пат од оној во ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести