петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Тачи може да биде еден од обвинетите од Специјалниот суд во Хаг

Ова го пренесува весникот „Коха диторе“, кој наведува дека во своето јавно појавување по поставувањето на функцијата, главниот обвинител на тој Суд, Дејвид Швендиман не кажал, кои се можните обвинети.

taci

Последни вести

Косовскиот претседател Хашим Тачи би можел да биде еден од членовите на поранешната Ослободителна војска на Косово, обвинет пред Специјалниот суд за злосторствата на ОВК на Косово, кој треба да почне со работа во Хаг.

Ова го пренесува весникот „Коха диторе“, кој наведува дека во своето јавно појавување по поставувањето на функцијата, главниот обвинител на тој Суд, Дејвид Швендиман не кажал, кои се можните обвинети.

Холандскиот весник пишува и дека Тачи и неговите соработници веќе долго време се соочени со обвиненија за трговија со органи и други злосторства.

Најчитани вести