недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Тачи: Рамноправна распределба на буџетските средства за сите граѓани

Лидерот на ДПА оцени дека на престојните предвремени парламентарни избори на 11 декември Албанците ќе гласаат за промени за, како што рече, „одговорните за ситуацијата во дражавата да го добијат заслуженото“.

133455439

Последни вести

идерот на ДПА Мендух Тачи вечерва во обраќањето пред партиските симпатизери во Охрид ги повика Албанците да гласаат за промена на власта и на ситуацијата, како што рече, на тотален недостаток на резултати од владејачката албанска партија.

– Преку нашата партиска платформа се залагаме за рамноправна распределба на буџетот, сметаме дека Албанците добиваат само два до три отсто од него. Тоа не значи дека парите ќе се трошат за пушки против Македонците, туку за подеднакви услови за живот за сите во земјата, рече Тачи.

Лидерот на ДПА истакна дека неговата партија се залага за подмирување на дел од долговите на граѓаните кон државата.

– Тоа нема да го сториме на начин што ќе отвориме уште дупки во буџетот, туку едноставно со намалување на луксузните расходи на функционерите на ДУИ. Кратењето на репрезентациите на владејчките функционери ќе остави доволно пари за да се подмират долговите на граѓаните, притоа мислам на долгови што се лични, а не манипулативни, рече Тачи.

Лидерот на ДПА оцени дека на престојните предвремени парламентарни избори на 11 декември Албанците ќе гласаат за промени за, како што рече, „одговорните за ситуацијата во дражавата да го добијат заслуженото“.

Најчитани вести