петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тадиќ им се извини на Македонците поради неправдите во минатото

Како поранешни престедател, сакам да го упатам и тоа извинување и да ја поправам мојата грешка која ја направив како претседател на Републиката. Еве и на овој начин сметам дека придонесувам во зближувањето на двата народи, изјави Тадиќ

BorisTadic

Последни вести

Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ изјави дека се чувствува виновен за тоа што додека бил претседател на Србија не упатил извинување на македонскиот народ поради некои лоши работи во историјата и потенцираше дека за него било многу важно да се решат некои нерасчистени прашања од историјата особено прашењето со црквата.

„Многу пати сум доаѓал во Македонија како претседател на Србија и мене ми беше многу важно многу спорни и нерасчистени прашања од историјата да ги надминеме, овде посебно мислам на прашањето со црквата, затоа што ова на некој начин е единствената кочница во развојот на идните односи. Од друга страна, ние сме поврзани, историски, со културата, со музиката. Не постои точка на една нација која не се присутни силните врски помеѓу македонскиот и српскиот народ. Денеска имав можност и да разговарам со ваши научници, историчари, не само со политичари. Некои од нив ми кажаа многу важна работа и се чувствувам како виновен што како претседател на Србија не упатив извинување на македноскиот народ од позиција на претседател поради некои лоши работа во историјата, кога овде била српската жандармерија и кога немаше секогаш сјајни искуства за македонскиот народ.
Еве токму поради тоа, како поранешни престедател, сакам да го упатам и тоа извинување и да ја поправам мојата грешка која ја направив како претседател на Републиката. Еве и на овој начин сметам дека придонесувам во зближувањето на двата народи – изјави Тадиќ,  кој во среддата присуствуваше на завршната претстава на фестивалот Охридско Лето која беше во изведба на театарот „Звездара” од Белград.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести