петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Tag Archives: аба лига

аба

АБА: Карпош Соколи и гостува на Цедевита

Досега избраниците на Николиќ се наоѓаат на 10 – то место во регионалното друштво со скор од 9 победи и 14 порази. Натпреварот помеѓу екипите на Цедевита и Карпош Соколи е со почеток во 20ч.
мзт

Прва гостинска победа за МЗТ Скопје оваа сезона во АБА лигата

Ова беше убедливо најдобрата партија на „аеродромци“ во која сите кошаркари што се појавија на паркетот во салата „Стожице“ одговорија на задачите од тренерот Анте Назор, а триумфот е позначаен,...
аба

Успешна рунда за црногорските екипи во АБА лигата

Морнар синоќа на домашен терен ја совлада Олимпија со убедливи 23 поени разлика, додека Будуќност беше поуспешна од Крка на гостувањето во Ново Место. Резултати на петте завршени натпревари од 17.коло: Задар...
аба

Комплетирано 14.коло во кошаркарската АБА лигата

Со овој триумф Цибона се израмни со Цедевита која славеше победа на гостувањето во Подгорица против Будуќност  во дербито на колото, па сега трите екипи имаат по десет победи и четири порази. На натпреварите...
Цибона славеше на домашен, Цедевита на гостински терен

Цибона подобра од Игокеа, Цедевита со триумф на гости кај Тајфун

Цибона на свој терен во Загреб ја совлада Игокеа за трет триумф оваа сезона, додека Цедевита на гостински терен против Тајфун дојде до петтата победа. Постигнати резултати: Цибона – Игокеа 86:72, Тајфун...
МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Сутјеска

МЗТ Скопје со полн плен се враќа од Никшиќ

Ова е вкупно трета победа за “металците” по шест одиграни кола. Најефикасни кај МЗТ Скопје беа Данило Мијатовиќ со 18 и Дамјан Стојановски со 15 поени. На другите натпревари од ова коло беа постигнати...
Пекол старт за МЗТ Скопје во новата сезона во АБА лигата

Пеколен старт на МЗТ Скопје во АБА лигата

Во рамки на првото коло кое ќе се игра на 1/2 октомври “штрковите” ќе играат со Унион Олимпија, а потоа, од 3 до 5 октомври следи меч на домашен терен против Металац. Во рамки на третото коло кое ќе...
илиевски

Илиевски ќе биде одлично засилување за Цибона

Илиевски имаше солидно деби постигнувајќи 8 поени и 3 скока, учинок со кој нашиот кошаркар помогна доволно за Цибона да слави на гостувањето кај Крка со 70:80. На паркетот мина 19 минути. Најпрецизен во победничкиот...
мзт скопје

МЗТ Скопје поразен од фаворитот Цедевита

Прв пораз на домашен терен во АБА лигата за кошаркарите на МЗТ Скопје откако тимот загуби од евролигашот Цедевита со 61:76. Три четвртини избраниците на тренерот Врбица Стефанов одржуваа резултатска...
флоренс

Флоренс е најкорисниот кошаркар во третото коло од АБА Лигата

Кошаркарот на Задар, Џејмс Флоренс е најкорисниот кошаркар во третото коло на регионалната АБА лига. 25-годишниот Американец во победата над Левски имаше ефект од 30 поени, 5 асистенции, 4 украдени топки...
mzt-500

МЗТ Скопје декласиран во Подгорица

МЗТ Скопје го забележа и вториот неуспех во АБА лигата, а виновник за тоа е тимот на Будуќност кој го совлада нашиот шампион со резултат 96:69. Црногорците наметнаа темпо против кое беше пресилно за МЗТ...
sudii-milojevic-i-igor-mitrovski-615x400

Наши судии ќе делат правда во АБА-лигата

Александар Милојевиќ и Игор Митровски се двајцата наши судии што ќе имаат можност да ја делат правдата во новата сезона од АБА-лигата. Раководството на регионалното натпреварување го објави списокот...
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Гечевски со пораз се прости од АБА лига

Центарот на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром, Тодор Гечевски тажно се збогува со АБА лигата, откако загубија на домашЕн терен со 95:87 во последното коло од Раднички Крагуевац. Со...
tejic-cekovski-615x400

Чековски суспендиран, МЗТ олеснет за 700 евра

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје ќе биде значајно ослабен на последниот натпревар од АБА лигата против Раднички Крагуевац, откако раководството на ова регионално натпреварување одлучи...
DamjanSt-Zvezda

МЗТ Скопје поразен од Црвена Звезда

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром претрпе пораз во 25. Коло во АБА лига, овој пат на гостувањето во Белград кај Црвена Звезда со 87:77 (24:17, 19:18, 27:20, 17:22). Домашниот тим одлично го започна...

Најчитани вести