среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 46

Tag Archives: акција

7

Приведен братот на првиот човек на СДСМ во Арачиново – голема полициска акција против шверц на дрога

Во текот на вчерашниот ден извршена е голема полициска акција во која полицијата привела повеќе лица кои се сомничат за шверц на дрога, меѓу кои е и братот на претседателот на општинската организација...
аеродром

Во општина Аеродром викендов собрани 50 кубици кабаст отпад

Акцијата што се одвиваше речиси на целата територија на Општина Аеродром им овозможи на граѓаните да се ослободат од стар и неупотреблив мебел и електрични и електронски апарати од домаќинствата. Исто...
кабаст

Акција за собирање кабаст отпад во Општина Аеродром

Акцијата ќе се одвива во Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“, населбата Лисиче и Горно Лисиче, а граѓаните кои имаат кабаст отпад, во временски интервал од 7 до 9:30 часот, ќе можат да го одложат пред...
вардариште

Акција за собирање на отпадни гуми во Вардариште

На оваа локација, во непосредна близина на поранешната градска депонија Вардариште, живее ромско население во субстандардни услови и има опасност од спалување на гумите за загревање и користење на...
франција

Тројца уапсени во антитерористичка акција во Франција

Според весникот „Депеш ди Миди“, две лица, на возраст од 42 години, се уапсени при претрес на една стан во градот Тулуз. При претресот на станот пронајдено е лажно, но и вистинско огнено оружје. Двете...
„Елколект“

„Рециклираме и се наградуваме“ – акција во Ѓорче Петров

Целта на акцијата е да се подигне јавната свест за потребата од собирање и рециклирање на електронски отпад, имајќи предвид дека овој отпад во себе има опасни материјали штетни за човекот, како и забраната...
отпад

Еко акција за собирање на електронски и електричен отпад во Аеродром

Под електронски отпад се подразбира статични и лаптоп компјутери, тастатури, глувчиња, кабли, звучници, слушалки, домашни телефони и мобилни телефони, МП3 плеери, монитори, телевизори, дигитални камери...
отпад

Ќе се собира кабаст отпад во Карпош

Во петок кабастиот отпад ќе се собира на повеќе локации низ урбаните заедници Козле, Тафталиџе“1 и 2, Нерези, Жданец, Влае 2 и УЗ Владо Тасевски. Во сабота, акцијата продолжува низ урбаните заедници Влае...
водно

Акција за чистење на Водно

Акцијата ја спроведува движењето ЛЕАД, а во неа ќе се вклучат млади активисти од различна етничка припадност. Проектот „В џеб, ако нема каде друго“ е поддржан од програмата Цивика Мобилитас, којашто...
акција

Крводарителска акција по повод 13 Ноември

Во рамки на акцијата, како што информираат од Црвен крст, ќе бидат доделени признанија за најуспешни крводарители, фирми, компании, образовни институции кои дале најголем придонес во промоција и унапредување...
дивите

Ќе се чистат дивите депонии

Изборот на општини и локации е согласно Акциониот план за чистење на диви депонии во пилот општини во Република Македонија за чија реализација е задолжено МЖСПП  на 62 седница на Владата. Идејата е првично...
133376785

Во Аеродром ќе се собира кабаст отпад

Акцијата денеска ќе се одвива во Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“, населбата Лисиче и Горно Лисиче, кога граѓаните кои имаат кабаст отпад, од 7 до 11 часот ќе може да го изнесат пред своите домови,...
Ова се приведените во антитерористичката акција „Ќелија“

(ФОТО) Ова се приведените во антитерористичката акција „Ќелија“

Во антитерористичката акција „Ќелија“ која се одвиваше во повеќе градови низ Македонија приведени се девет лица, сите македонски државјани, но со различна националност. Акцијата беше насочена кон припадници...
30 дена притвор за уапсените во акцијата „Ќелија“

30 дена притвор за уапсените во акцијата „Ќелија“

Деветтемина уапсени во акцијата „Ќелија“, добија притвор од 30 дена. Од Основниот суд Скопје 1 информираат дека во текот на денот, пред судија на претходна постапка од специјализираното Одделение за...
Апсењето во антитерористичката акција „Ќелија“

ВИДЕО: Апсењето во антитерористичката акција „Ќелија“

Девет лица се приведени во најновата акција на МВР во која е сузбиена група поврзана со терористички структури од Сирија и други боишта. Тие учествувале во странски војски, паравоени и параполициски...

Најчитани вести