среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 49

Tag Archives: америка

132591187

Американска мегабомба ликвидираше 36 џихадисти на ИД во Авганистан

Американски авиони МС-130 вчера извршија напад врз подземен комплекс од тунели и пештери на локален огранок на ИД во Ачин, во провинцијата Нангархар, користејќи прв пат во борбите авијациска бомба, која...
Балкан Македонија

АНАЛИЗА: Балканот е следното (виртуелно) бојно поле меѓу САД и Русија

Интересот на САД за Балканот некогаш е помал, некогаш поголем. Сега е време повторно да биде поголем. Балканот е во заден план на САД, и тоа од крајот на ерата на Бил Клинтон навака. Инвестирањето во влијанието...
трамп

Рејтингот на Трамп меѓу Америкнците продолжува да се намалува

Само 40 отсто од Американците се согласуваат и ја подржуваат политиката што ја промовира и ја спроведува претседателот Трамп, додека 55 отсто од анкетираните се против. Станува збор од негативна разлика...
окинава

Окинава: Почнаа работи на преместување американска воена база

Работите почнуваат само неколку дена откако Јапонија ја посети американскиот министер за одбрана Џим Матис, кога на состанок беше потврден планот за преместување на базата. Преместувањето на американската...
односите

Путин: И Русија и Америка сакаат подобри билатерални односи

– Во Русија и во САД постојат луѓе кои сакаат добри меѓусебни односи, кои ја уважуваат и сакаат културата и на САД и на Русија, истакна Путин на церемонијата на врачување на државни награди. Според...

Најчитани вести