среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 49

Tag Archives: армија

germansa vojska

По скандалот со нацистички обележја, Германија ги пребарува сите касарни

Германската воена хиерархија објави во неделата дека издала наредна да се пребаруваат сите касарни по скандалот предизвикан со откривање на нацистички предмети и обележја во најмалку две касарни,...
(© AP Photo/ Matt Dunham)

Американците пред сто години влегоа во војна и станаа светски полицаец

Пред стотина година Соединетите американски држави им објавија војна на Германија и на нејзините сојузници и влегоа во Првата светска војна. Со тоа започна претворањето на изолационистчката и пацифичка...
133613279

Захарова: Намерата за формирање армија на Косово е опасна за Балканот

Сметаме дека намерата на властите во Приштина да извршат трансформација на Косовските сили за безбедност во армија е апсолутно неодговорен чекор. Наш став е дека тоа е многу опасно за Балканот и за...
133603799

Иванов: Армијата е подготвена да ги штити територијалниот интегритет и независноста на Македонија

Знамето што пред четврт век се крена тука, на Рамна Нива, претставуваше јасна и недвосмислена порака дека ова е територија на суверена и независна држава. Држава која е мирољубива и отворена за соработка...
рио

Армјата ќе го обезбедува карневалот во Рио

Министерството за одбрана соопшти дека ја мобилизира армијата за вториот по големина град во државата со цел обезбедуавње на карневалот што почнува за десетина дена. Моментно нема информации за размерите...
армија

Турската армија неутрализирала 44 борци на ИД во северна Сирија

Во соопштението се посочува дека седуммина бунтовници биле ранети во судири изминатиот ден, а 154 цели на ИД биле поразени од артилеријата или со други оружја. Бунтовниците поддржани од турската армија,...
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Армијата на подготовки на Криволак

Оценувањето ќе го вршат овластени НАТО оценувачи според НАТО стандардите на оценување на борбената способност „CREVAL”, поради што припадниците на АРМ на последните подготовки пред оценувањето ги покажуваат...
Пешевски и Јолевски на терен во Доброште

Пешевски и Јолевски на терен во Доброште

Вицепремиерот Владимир Пешевски и министерот за одбрана Зоран Јолевски денес го посетија Доброште кое беше зафатено од невремето. Во селото во тек е акција за расчистување на последиците. Јолевски...
Војници помагаат да се расчисти теренот во тетовско - ќе се обновуваат два моста

Војници помагаат да се расчисти теренот во тетовско – ќе се обновуваат два моста

Триесет и девет војници во Шипковица, како и инженериско одделение заедно со багери, копачи и друга специфична механизација во Речица секојдневно се ангажирани во помош на населението од подрачјата кои...
avganistan vojnici armija sad

Армијата на Авганистан месечно губи по 4.000 војници

Армијата на Авганистан секој месец губи по околу 4.000 војници, соопштил американскиот генерал Џон Кемпел, кој е главен командант на Меѓународната мисија на НАТО за поддршка на безбедноста во Авганистан,...
САД успешно тестираше подводен дрон

САД успешно тестираше подводен дрон

Американска подморница истрелала и потоа успешно вратила назад подводен дрон -што е прв ваков обид во историјата на американската воена морнарица. Напаѓачката подморница „Норт Дакота“ вчера се врати...
Претседателот Иванов информира дека АРМ ќе и помага на полицијата околу напливот на мигранти

АРМ ќе лови мигранти

Заедно со полицијата, АРМ ќе лови мигранти, со оглед на напливот. Таа би била ангажирана на јужната и северната граница, како и по должината на Коридорот 10 каде најчесто транзитираат мигрантите. Претседателот...
anthrax

Смртоносниот антракс по грешка бил испратен во 17 земји

Армијата на САД призна вчера дека имало поголем пробле, со по грешка испратените пратки со жив антракс во повеќе лаборатории, отколку што првично беше објавено. Примероци од смртоносната бактерија...
israel-jet-figher_2481583b

Израел изврши воздушни напади врз Сирија

Израелската армија извршила воздушни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор за прекуграничниот напад во кој загина едно дете. Извршен е напад врз девет цели и сите се директно погодени, стои...
kos

Српските пратеници во Косово против формирање на косовска армија

Српските пратеници во косовскиот Парламент нема да учествуваат на седницата на 5 мај, на која ќе се гласа за формирање на косовската армија, соопшти независниот пратеник Миливое Стојановиќ. Стојановиќ...

Најчитани вести