среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 46

Tag Archives: Балкан

hojt-li-640x468

Хојт Ји: САД се против промена на границите на Балканот

САД не поддржуваат промена на границите, ниту прекројување на Балканот, изјави заменикот помошник државен секретар на САД, Хојт Брајан Ји. Тој смета дека промената на границите не би придонела за безбедност...
Балкан

АНАЛИЗА: Балканот е во хаос – државите се поделени и има силни меѓуетнички тензии

Балканот, по воените интервенции на Западот во текот на дведесеттите години од минатиот век, е во хаос и државите се во длабока меѓуетничка поделеност, пишува магазинот „Американ Интерест“, пренесува...
mapa

Скандалозно тврдење: На Балканот границите порано или подоцна ќе се менуваат- ќе бидат повлечени во Македонија!

Како што тврди, нови граници најверојатно ќе бидат повлечени во Македонија, но и на Косово. Тој смета дека ЕУ нема решение за Балканот, а дека САД  не го интересира премногу Балканот. -БиХ денеска е подалеку...
matteo-renzi-primarie-pd-4-770x513-770x500

Питела: Опасноста Балканот да падне во руската орбита е реална, неоходно е влегување во ЕУ

На државите од ткн западен Балкан коишто сакаат да влезат во Европската унија треба да им се даде јасна перспектива за членство, за да не потпаднат во „руската орбита“ и за тоа ЕУ мора да биде многу...
germanija policija

Албанските и српските државјани на 4 и на 7 место по осомничени за кривични дела во Германија

Албанските државјани се на четвртото, а српските државјани се на седмото место а косовските на деветтото меѓу осомничените лица за кривични дела извршени во Германија, а на првото место се Сиријците,...
pedi esdaun

Ешдаун очекува офанзива на Париз и Берлин на Балканот, каде Македонија и БиХ се буриња со барут

Победата на Емануел Макрон на изборите за француски претседател и добрите шанси на Ангела Меркел да остане на чело на германската влада и по есенските избори во оваа земја даваат шанса за посилен притстап...
Mapa Balkan

САД и Германија не го подддржуваат менувањето на границите на Балканот

Соединетите држави и Германија не го поддржуваат менувањето на границите на Балканот, порачаа амбасадорите на двете земји во Белград по повод изјавите за обединување на Албанците во регионот и создавањето...
ivica dacic

Дачиќ: Случајот Харадинај дел организирана акција на големоалбанските политичари

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека „не е случајна“ одлуката на францускиот суд косовскиот политичар Рамуш Харадинај да не го испорача во Србија, оценувајќи дека „случајот Харадинај“...
sneg-pat

Делови од Европа и Балканот покриени со снег

По релативно високите пролетни температури, невреме проследено со снег и силен ветер зафати делови од Балканот и остатокот од Европа. Неочекуваниот снег го отежна сообраќајот во Босна и Херцеговина...
Балкан Македонија

АНАЛИЗА: Балканот е следното (виртуелно) бојно поле меѓу САД и Русија

Интересот на САД за Балканот некогаш е помал, некогаш поголем. Сега е време повторно да биде поголем. Балканот е во заден план на САД, и тоа од крајот на ерата на Бил Клинтон навака. Инвестирањето во влијанието...
ЕУ Балкан Европска унија

АНАЛИЗА: Балкан – чувствителна зона која го вознемирува Брисел

Брегзит, популисти, Трамп… Европската Унија одамна има доволно проблеми. Но, во кулисите во Брисел дипломатите имаат голема главоболка од еден друг проблем, кој упорно и се’ повеќе испливува во преден...
Bundesminister Sebastian Kurz trifft den mazedonischen Au?enminister Nikola Poposki. Wien, 16.03.2017, Foto: Dragan Tatic

Попоски: Интеграцијата во ЕУ најдобра гаранција за стабилен Балкан

Како што соопшти МНР, министрите разговарале за регионалната стабилност и потребата од интегрирање во ЕУ како најдобра гаранција за развој на Балканот.Што и да се случува во регионот, какви и да се...
133613279

Захарова: Намерата за формирање армија на Косово е опасна за Балканот

Сметаме дека намерата на властите во Приштина да извршат трансформација на Косовските сили за безбедност во армија е апсолутно неодговорен чекор. Наш став е дека тоа е многу опасно за Балканот и за...
Могерини

Балканската турнеја на Могерини се претвори во дебакл и катастрофа

Европската унија, повеќе од очигледно е дека ја губи својата популарност во земјите на Балканот, а доказ за тоа е последната балканска турнеја на високата претставничка на ЕУ за надворешни работи...
косовецот

Во Сирија убиен Косовецот кој најавуваше „црни денови на Балканот“

Како што јави дописникот на МИА, Хаќифи од селото Буковник кај Гњилане, познат како „командант“ Ридван Ал Косова, беше десна рака на озогласениот водач на албанските џихадисти Лавдрим Мухаџери, кого...

Најчитани вести