среда, 24 мај 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: барселона

реал

Реал по шест години ја дочека титулата во Шпанија

Фудбалерите на Реал Мадрид ја освоија титулата во Шпанија, прва по 2011 година, откако во последното коло од Примера славеа кај Малага со 2:0. На Реал за шампионскиот наслов му беше потребен и бод, а првенството...
ronaldo

Реал и Барса со по четири голови во противничките мрежи

Фудбалерите на Реал Мадрид направија уше еден исчекор кој освојувањето на титулата во шпанското првенство совладувајќи ја Севилја во 37-то коло со 4:1 (2:0) на домашен терен, а идентична победа кај Лас Паламас...
© AP Photo / Manu Fernandez

Бекот на Барса Жерар Пике итно хоспитализиран

Фудбалерот на каталонскиот гигант Барселона, Жерар Пике, е итно хоспитализиран со вирус на стомачен грип, објави во саботата ноќта електронскиот издание на тиражниот шпански спортски дневен весник...
messi i neymar

Продолжува мртвата трка меѓу Барса и Реал со убедливи победи

Во 36-то коло од шпанската Примера продолжи мртвата трка за врвот меѓу Барселона и Реал Мадрид, кои со по четири голови ги совладаа во саботата своите противници. По два погодоци за Реал уште во првото...
surez so espanjol

Барселона уверлива во градското дерби, Реал се одбрани против Валенсија

Фудбалерите на Барселона во мечот од 35-то коло на шпанската Примера со уверливи 3:0 славеа на гостувањето кај градскиот ривал Еспањол, откако претходно Реал Мадрид со 2:1 дома ја совлада Валенсија, а Атлетико...
mesi osasuna

Реал со „шестка“ ја проследи „седумката“ на Барса

Фудбалерите на Барселона и на Реал Мадрид остварија уверливи победи во натпреварите од 34-то коло на шпанската Примера останувајќи бодовно израмнети на врвот од табелата, но мадридските „кралеви“...
(© EPA/Juan Carlos Hidalgo)

Барса го доби „Класико“, Меси го постигна 500-от гол

Во еден од најголемите дерби дуели во фудбалот, шпанското „Ел Класико“, водечкиот Реал Мадрид во неделата на својот „Сантјаго Бернебе“ беше поразен од најголемиот ривал Барселона со 2:3, а аргентинската...
barsa juve

Јуве на „Камп Ноу“ ја умртви и обезоружи Барса

Фудбалерите на италијанскиот шампион Јувентус изборија пласман во полуфиналето на Лигата на шампионите, откако во реванш натпреварот во средата вечерта одиграа без голови против Барселона на нејзиниот...
mesi sosiadad

Меси ја задржа Барселона на чекор зад Реал

Фудбалерите на Барселона ја постигнаа во саботата вечерта својата 22-ра победа годинава во шпанскиот шампионат, совладувајќи го на својот „Камп Ноу“ Реал Сосиедат со 3:2, откако претходно водечкиот...
телеком

Македонски Телеком, како дел од Дојче Телеком се претстави на Светскиот конгрес на мобилни технологии во Барселона

Иновативни решенија за првпат се тестираат во Македонија. Македонски телекомна Светскиот конгрес на мобилни технологии во Барселона ги презентираше новите„Well – FI“и „Seamless Connectivity“ решенија кои се...
барселона

Барселона победи со гол од пенал во последната минута

Резултати од 23.коло: Депортиво – Алавес 2:0, Реал Мадрид – Еспањол 2:0, Севиља – Еибар 2:0, Хихон – Атлетико Мадрид 1:4, Гранада – Бетис 4:1, Реал Сосиедад – Виљареал 0:1, Валенсија – Атлетик Билбао 2:0, Селта...
барселона

Барселона четвртфиналист во Кралскиот куп

Стрелци на головите за домашниот тим беа Луис Суарез, нејмар и Лионел Меси, додека за Атлетик погоди  Енрик Саборит. Во следната фаза досега место обезбедија и Алавес, Атлетико Мадрид, Алкоркон и Реал...
барселона

Барселона подобра во градското дерби со Еспањол

Стрелци на головите за шампионот беа Луис Суарез (18. и 67.минута), Жорди Алба (68) и Лионел Меси (90)., додека голот за Еспањол е дело на Давид Лопез (79). На другите две неделни средби: Легањес – Еибар 1:1 и Депортиво...
сосиедад

Сосиедад и Барселона ремизираа

За Каталонците ова е второ реми во серија по што го губат чекорот со лидерот Реал Мадрид. Сосиедад поведе во 53.минута со голот на Вилијан Хозе, бод на Барселона и донесе Лионел Меси со погодокот во 59.минута. На...
севиља

Барселона со пресврт ја победи Севиља

На средбата одиграна синоќа во Севиља, гостите од Барселона до победа од 2:1 стигнаа со головите на Лионел Меси и Луис Суарез, иако домашниот тим преку Витоло прв постигна гол. Резултати од 11.коло во Примера: Малага...

Најчитани вести