сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: Битола

4

Документарниот филм „Битола – градот на кафето” промовиран на Битфест

Во Битола кафе пиеле дури и турските султани, открива документарниот филм “Битола – градот на кафето” кој синоќа, премиерно беше прикажан во Центарот за култура во Битола, како дел од битолското...
1

Промоција на документарен филм за техничките и информатичките ресурси на Битола

Документарниот филм „Битола низ моите очи” на авторката Анета Шијакова во четвтокот вечерта со почеток во 19 часот, премиерно ќе биде прикажан во Центарот за култура во Битола, како дел од битолското...
bitola

Сто години од битката кај Битола на Источниот фронт на Франција

По повод одбележувањето на стогодишнината од Првата светска војна во четвртокот на Француските воени гробишта во Битола ќе се одржи комеморација за битката кај Битола од 18 мај 1917 година. На одбележувањето...
saem za vrabotuvanje

Саем за вработување во Битола

Агенцијата за вработување во Битола во вторникот го одржа вториот Саем за вработување на кој со свои штандови се претставија 40-на фирми и организации од Пелагонискиот регион. Според директорот на Агенцијата...
18595348_1674196049554091_5185797131994359467_o-640x480

ФОТО: Финишира реконструкцијата на регионалниот пат Битола-Ресен-Буково

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски денеска направи увид на реконструираниот регионален пат Битола-Ресен-Буково. Регионалниот пат Битола-Ресен-Буково...
bt-bolnica-640x427

Целосно реконструирана Клиничката болница во Битола

Завршена е темелната реконструкција на Клиничката болница во Битола која опфати целосна промена на покривот, фасадата и прозорците. Инвестицијата е вредна 107 милиони денари. Ова денеска го истакна...
evn-bitola

Нов Кориснички енерго центар на ЕВН Македонија во Битола

ЕВН Македонија го отвори новиот Кориснички енерго центар во Битола за корисниците во овој реон. Новиот објект е лоциран во населбата Боримечка на површина од близу 1000 медтри квадратни и е направен...
133115009

Започна реконструкцијата на стариот пат Прилеп-Битола

„Патот се реконструира по барање на жителите од овој крај и малото стопанство од Пелагонискиот регион. Патот ќе биде комплетно реконструиран, а ќе се постави и нова вертикална сигнализација. Ланибеа...
133626433

Украдени 14.200 евра од стан во Битола

Сторителот, како што соопшти полицијата, со употреба на подесен предмет ја отворил влезната врата, влегол внатре и по извршеното пребарување одзел 14.200 евра, по што побегнал во непознат правец. Полицијата...
133613315

Груевски: Гасификацијата е капитален проект, го исполнуваме ветеното

Република Македонија од својата самостојност до денес се соочува можеби со еден од најчувствителните периоди, важни за нејзиното понатамошно функционирање и постоење. Народот и сите граѓани покажуваат...
bitola-protest

ФОТО: Битолчани дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Битолчани и денеска масовно застанаа во одбрана на унитарноста на Македонија. Големиот број битолчани дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и истакнаа дека гордост е да се биде на браникот на одбрана...
policija-mk-735x400-640x348

УБИСТВО ВО БИТОЛА: Ја пронашол сопругата на под облеaна во крв

Четириесет и седумгодишна битолчанка е пронајдена мртва во нејзиниот дом денеска претпладне. Според информации од полицијта, И.Д. денеска пред 10 часот кога дошол во семејниот дом ја нашол сопругата...
policija-2

Охриѓанка со фалс банкнота од 1 000 денари пазарела во Битола

СВР Битола поднесе кривична пријава против З.Р. (27) од с.Лескоец, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. На 17.01.2017 година во продавница во Битола...
bitola4-4-640x257

Битолчани уште еднаш го искажуваат револтот кон Тиранската платформа

Битолчани и денеска масовно даваат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Битолчани уште еднаш излегоа за да го искажат револтот кон Тиранската платформа. Огорчени велат...
133603799

Експлозивни направи најдени во Слупчане и Битола

Бомбите се наоѓале од надворешната страна на ѕидот покрај селскиот пат. А.Р. пријавил во полициското одделение Матејче вчера во 10:40 часот, а стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасувње Куманово...

Најчитани вести