сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Tag Archives: бојко борисов

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ (трет од лево) и шефот на дипломатијата на Грција, Никос Коѕијас на среда во Солун, 13 јули 2017. Српската делегација предводена од претседателот Александар Вучиќ престојува во Солун на првата седница на Високиот совет за соработка ќеѓу Србија и Грција, како и на трилатералната средба Србија – Грција – Бугарија. FOTO TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC/

Ципрас, Борисов и Вучиќ во Солун ќе разговараат за Македонија

Дека трилатералната средба во Солун посветена на Македонија се одржува со амин на Брисел потврдува присуството на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. Mакедонија ќе биде главна тема...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже јавно што договорил со Борисов

Најбројната парламентарна партија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ, повторно реагира и бара Зоран Заев да и’ објасни на македонската јавност што договорил во Софија на средба со бугарскиот премиер Бојко...
Bozidar_Dimitrov

Божидар Димитров: Борисов и Заев одамна комуницираат со СМС пораки

Професор Божидар Димитров е бугарски историчар и директор на Националниот историски музеј на Бугарија. Тој во Македонија се смета за контроверзна личност која честопати е дел од разни провокации во...
zaev-borisov-car-samoil

ФОТО: Заев заедно со Борисов се поклони пред „бугарски“ Цар Самоил

Со премиерот на Бугарија, Борисов, заеднички положивме цвеќе на споменикот на Цар Самoил во Софија, е натписот на фотографиите објавени на официјалната Фејсбук страна на Зоран Заев. Но, она што Заев...
borisov1-640x459

Средба Димитриев – Борисов во Рига: Заложба за подлабока економска соработка на Македонија и Бугарија

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на избори, Емил Димитриев, утринава во Рига оствари средба со својот бугарски колега Бојко Борисов, пренесе МИА. Средбата со бугарскиот...
bojko-borisov

Борисов е среќен што работел со Меркел – најуспешниот политичар во светот

„Испратив честитка до канцеларката Ангела Меркел, бидејќи таа ја пишува современата историја на Европа и во најтешката финансиска и економска криза во светот, по трет пат Германија ја поддржа и ја...

Најчитани вести