сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Tag Archives: Божидар Димитров

Bozidar_Dimitrov

Божидар Димитров: МАНУ е под контрола на Заев и нормално е што нема реакции

Божидар Димитров во интервју за бугарската телевизија БТВ, во емисијата „Оваа утро“ јасно кажа дека со исполнувањето на договорот кој Зоран Заев го договараше во Софија со Борисов, а ќе го потпише...
bozidar-dimitrov

Димитров за ТВ НОВА: Македонија и Бугарија до 1944 имаат потполно заедничка историја

Македонизмот се повторува низ историјата и стопроцентно се потпира врз историски лаги, изјави во телефонски разговор во ОКО на ТВ НОВА, Божидар Димитров, еден од најгласните негатори на македонското...
Bozidar_Dimitrov

Божидар Димитров: Борисов и Заев одамна комуницираат со СМС пораки

Професор Божидар Димитров е бугарски историчар и директор на Националниот историски музеј на Бугарија. Тој во Македонија се смета за контроверзна личност која честопати е дел од разни провокации во...
bozidar-dimitrov

Божидар Димитров : Македонскиот јазик е писмена форма на бугарски дијалект

Директорот на бугарскиот Национален историски музеј Божидар Димтров во гостување во емисијата „Денот во живо“ по повод на посетата на Зоран Заев во Бугарија , кој се поклони пред споменикот на Цар...
bozidar-dimitrov

Божидар Димитров: Новото име на Македонија да биде југозападна Бугарија

Тој коментира за решеноста на Македонија да преговара со Грција за промена на името при евентуално членство во ЕУ и НАТО. Подетално, историчарот забележува дека Грците се во право, бидејќи Македонија...

Најчитани вести