понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Tag Archives: буџет

Богов: Банкарскиот систем стабилен, банките работат нормално, фото: МИА

Богов: Инвестицискиот рејтинг и кредитирањето ќе се зголемат ако се намали политичката неизвесност

Инвестицискиот рејтинг на Македонија може да се зголеми само ако се намалат политичкиот ризик во државата и неизвесноста околу процесот на нејзиното евроинтегрирање, истакна денеска гувернерот Димитар...
far-4-

Реакција на Синдикатот за состојбите во ЦУК

Ќе понесе ли или не, некој во ЦУК кој е во улога на функционер на државата, одговорност за обилното и најверојатно злоупотребено трошењето најмалку со картички…којшто сандалозно вовлекува и меѓународни...
krat-640x334

Владата со Ребалансот го скуси буџетот на Јавното обвинителство, на СЈО недопрен

Со новиот ребаланс владата на СДСМ на Јавното обвинителство од претходните 701.889 милиони денари ги намалува на 660,925 или за 40,964 милиони денари помалку пари. Од друга страна буџетот на Специјалното јавно...
sdsm_18

СДСМ: Парите се враќаат кај граѓаните, заврши луксузирањето на државна сметка што ВМРО-ДПМНЕ 11 години го практикуваше

Граѓаните секојднено сведочат како ВМРО-ДПМНЕ и неговите функционери расипнички се однесувале кон парите на граѓаните. Од ручеци и вечери од по стотици евра, преку скапо платени Мерцедеси, провизии...
kuzmanovska

Кузмановска: Граѓаните стравуваат од отпуштање од работа- СДСМ води грешна политика, ВМРО-ДПМНЕ работеше домаќински

Во изминатите деновиас бев на терен меѓу граѓаните и се чуствува стравот. Граѓаните, поради зголемувањето на даноците, стравуваат од отпуштање од работа на вработените. Стравуваат и од зголемување...
mickovski

Мицкоски: Менувањето на даночната политика ќе донесе проблеми за Буџетот, само граѓаните ќе загубате

ВМРО-ДПМНЕ во понеделникот повторно одржува панел дискусија на која модераторот на истата, Христијан Мицковски се осврна на политиките кои СДСМ ги предвидува во програмата на Владата. Тој на панел...
etnger eu

Брегзитот ќе создаде кусок во буџетот на ЕУ од 10 милијарди евра

Еврокомесарот за буџет Гинтер Етингер изјави дека повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе создаде празнина во буџетот на Унијата од околу десет милијади евра. Според Етингер, таквата ситуација...
vmro-dpmne-1

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наследува стабилна држава, полн Буџет и јасно трасиран пат кон ЕУ и НАТО

Зоран Заев сега ја води владата на Република Македонија и има одговорност да ги реализира ветувањата што им ги даваше на граѓаните, а од претходната влада наследува стабилна држава, полна државна каса...
gruevski-izjava-1-640x469

Груевски: Во 2006-та од СДСМ наследивме буџет од само 3 млн евра, Владата веднаш беше блокирана поради заостанати долгови

Обвинувањата од страна на СДСМ дека наводно ќе сме им оставеле празен Буџет, имено вистината е сосема различна од тоа, на почетокот од оваа седмица како што слушнавме и во јавноста во буџетот имаше средства...
Kiril-Minoski

Миноски: Буџетот е ликвиден, има пари за субвенции

Пари во Буџетот за исплата на субвенциите има и доколку Уставниот суд ја прифати поднесената иницијатива за членот од Изборниот законик, нема да постојат пречки за исплата на земјоделските субвенции. Ова...
буџет

Фон дер Лејен: Барањето на САД за зголемен буџет за НАТО е фер

 Министерката на Германија која не го почитува договорот меѓу НАТО членките и одвојува далеку помалку од два проценти од својот буџет за потребите на Алијансата по средбата со својот нов американски...
Жерновски

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски е убедливо најслабиот градоначалник, а има најголем буџет

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата  Жерновски е единствениот градоначалник кој нема ништо сработено во својот мандат, кој ќе биде единствено запаметен како градоначалник...
фзом

ФЗОМ со најголем буџет досега од 26,9 милијарди денари

Посочи дека буџетот од околу 27 милијарди денари е повеќе од двојно повисок во споредба со 2000 година кога е формиран Фондот и кога изнесувал 12,5 милијарди денари. Фондот за здравствено осигурување, нагласи,...
аеродром

Донесен буџетот на Аеродром за 2017 година

Новиот Буџет, кој е сличен со минатогодишниот, изнесува околу 18 милиони евра, од кои речиси 11 милиони се предвидени за дотации и плати во основните училишта и градинки и за општинската администрација....
пренци

Ренци ќе каже НЕ на Буџетот на ЕУ

Италијанскиот премиер Матео Ренци денеска се закани дека Рим би можел да стави вето на новиот Буџет на ЕУ, затоа што, како што рече, нејзините европски партнери ја оставиле Италија сама да се справува...

Најчитани вести