четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 19

Tag Archives: демонстрации

holandija roterdam

ВИДЕО: Европски полициски стандарди – Споредба меѓу Македонија и „цивилизираната“ Холандија

Холандија е западноевропска земја, членка на Европската унија, која постојано се фали со слободите и правата кои им ги овозможува на своите граѓани. Изминативе неколку дена Холандија е во конфликт...
Boris_Damovski

Jа фативме фреквенцијата на размислата на точниот Македонец

Објавувањето на албанската платформа, потпишана во Тирана, постизборно, како клучен услов за коалицирање на албанските партии со македонските за формирање на Влада, предизвика големи контроверзии...
g_7

„Шпигел“: Се очекуваат насилни демонстрации за време на самитот Г7

Германските безбедносни органи стравуваат од насилсни демонстрации за време на самитот на шефови на држави или влади на Групата седум индустриски најразвиени држави што ќе се одржи на 7 и 8 јуни во...
turcija-zname-luge

Маж загина во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Истанбул

Триесетгодишен маж загина во синоќешните судири меѓу демонстрантите и турската полиција во Истанбул. Судирите почнале кога група од 10 до 15 млади луѓе се собрале во центарот на Истанбул и почнале да...
turcija-demonstracii

Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Турција

Турската полиција употреби солзавец за растерување на толпата демонстранти во инстанбулската населба Окмејдан кои фрлале камења и молотови коктели. При судирите од полицијата информираат дека едно...
Soma Turcija

Турција: Илјадници рудари не работат, синдикатот бара строга инспекција

Неколку илјади рудари не отидоа на работа во рудниците во сопственост на компанијата која се наоѓа на чело на рудникот во кој се случи најголемата индустриска катастрофа во Турција, а главниот регионален...
maduro

Мадуро се согласи на состанок со делегацијата на опозицијата

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, се согласи да се сретне со делегацијата на опозицијата, по најновиот ангажман на амбасадорот на Јужна Америка. Единствен проблем е тоа што само мал број од...
turcija

Судир на полицијата и демонстрантите во Истанбул

Во текот на погребот на 15-годишниот Беркин Елван, кој беше тешко ранет во текот на демонстрациите во паркот Гези во Истанбул минатата година, а кој вчера почина 269 дена по ранувањето, во Истанбул, се собрале...
grcijaizbori

Грци демонстрираат поради сириското хемиско оружје

Неколку илјади Грци денеска демонстрирале на Крит поради планот за уништување на сириското хемиско оружје во источниот Медитеран. Тие се собрале на пристаништето Соуда, и покрај силниот дожд, носејќи...
demonstracii venecuela

Каракас: Повторно судири меѓу демонстрантите и полицијата

Во престолнината на Венецуела, Каракас, повторно се случија судири во текот на протестите на опозицијата против властите, при што демонстрантите фрлале камења и молотови коктели врз полицијата, а тие...
grcija-protesti-policija

Нереди на демонстрациите во Атина

Нереди избија денеска во судирите меѓу демонстрантите и полицијата пред зградата на Министерството за финансии во центарот на Атина, додека во текот на состанокот на меѓународните инспектори и министерот...
maduro

Мадуро: Протестите во Венецуела однесоа 50 животи

Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, изјавил дека во текот на антивладините протести во земјата во последните две недели загинаа повеќе од 50 лица и за тоа насилство ги обвинува фашистичките...
saraevo

Демонстрантите и денеска го блокираа сообраќајот во центарот на Сараево

Учесниците на протестите и денеска во Сараево го блокираа сообраќајот во центарот на градот во непосредна близина на зградата на Претседателството на БиХ. Трамвајскиот сообраќај кон градот функционира...
Ukraine Protest

Киев: Прекршено примирјето рано утрово

Демонстрантите во Киев рано утрово ги потиснале полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Виктор Јанукович синоќа прогласи примирје. Како што наведуваат медиумите, новите...
Ukraine Protest

(ФОТО) Киев: Најмалку 25 жртви, центарот во пламен

Плоштадот на Независноста во Киев утрово е во пламен, по жестоките судири на полицијата и демонстрантите во кои, според последните извештаи, има најмалку 25 жртви. Меѓу жртвите има и девет полицајци,...

Најчитани вести