среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: договор со Бугарија

498320-borisov-dogovorot-treba-da-bide-potpishan-na-jazikot-propishan-vo-makedonskiot-ustav

Каракачанов потврдува што потпишал СДСМ: Ако не се согласиме дека Гоце Делчев и Илинденците се Бугари, ќе има меѓународни последици

Челникот националистичката ВМРО-БНД Красимир Каракачанов, кој е и вицепремиер и министер за одбрана на Република Бугарија по повод потпишувањето на договорот меѓу Владата на СДСМ и Бугарија даде неколку...
Elizabeta Kanceska Milevska

Канческа Милевска: Владата на Заев непромислено потиша штетен договор со Бугарија

Социјалдемократскиот сојуз сосема нетактички и непромислено, непочитувајќи ги државните и националните интереси го склучи договорот со Република Бугарија, без притоа да обезбеди поволна позиција...
133800418

Анкета: Македонците не го поддржуваат ваквиот договор со Бугарија

Големо мнозинство испитаници не го поддржуваат во сегашната форма неодамна поптишаниот договорот за добрососедство со Бугарија и сметаат дека одредбите од овој документ одат во полза на Софија, покажуваат...
zaev-dogovor-bugarija-640x477

Експрес: Капитулацијата на Заев и Димитров со трајни последици за Софија постојат сите јазици, освен македонскиот јазик

Бугарското министерство за правда преку тендер за преводи на странски јазици ја открива тактиката на владата во Софија за непризнавање на македонскиот јазик како различен од бугарскиот, објави порталот...
antonio-milososki

Милошоски: Неменувањето на еден македонски учебник може на Софија да ѝ даде легално право да нè блокира

Денеска повторно би сакал да се осврнам на еден дел од штетниот договор помеѓу Македонија и Бугарија, кој што го потпиша господинот Заев и господинот Борисов. Најпрвин да кажам дека овој договор за...
antonio milososki pres

Милошоски: Со меѓувладина комисија за спроведување на договорот, Бугарија ќе добие легално право да ја попречува Македонија

Особено е штетен и ризичен, сега и во иднина, членот 12 од договор за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија во којшто е предвидено дека во рок од три месеца од неговото стапување на сила двете држави...
zaev-sekerinska-karakacanov-1-520x321

Каракачанов објасни што е потпишано: Иднината на Македонија е или во голема Албанија или во голема Бугарија

Бугарскиот колега на Радмила Шекеринска националистот Красимир Каракачанов не се стеснува и среде Скопје да ги нагласи иреденстистички ставови и уште еднаш да нагласи дека Бугарија го сфаќа добрососедството...
Mickoski-640x307

Мицкоски: Во договорот со Бугарија не се издвоени македонскиот народ и македонската нација како посебна идентитетска целина

ВМРО-ДПМНЕ потенцира и тврди дека неспособната влада на господинот Зоран Заев потпиша штетен договор со Република Бугарија. Ние сме за пријателски односи помеѓу Република Македонија и Република Бугарија,...
sekjerka-640x494

Резултат од политиките на СДСМ: Каракачанов среде Скопје „Нема зошто да го делиме Гоце Делчев, тој е Бугарин“ (ВИДЕО)

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, и лидер на националистичката ВМРО-БНД во изјава за бугарската тв НОВА среде Скопје дека Гоце Делчев јасно искажал дека е Бугарин и дека кога...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Антинародната и марионетска влада на СДСМ треба да се повлече од шетниот договор со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ се залага за пријателски и добрососедски односи со Република Бугарија која е пријателска земја, и за пријателство помеѓу македонскиот и бугарскиот народ, но овој договор кој премиерот Зоран...
sekerinska-i-karakacanov-640x457

Каракачанов презадоволен од договореното со Заев: Илинденското востание е бугарско

Лидерот на ВМРО-БНД, и актуелен бугарски министер за одбрана, Красимир Каракачанов, искажа големо задоволство од договорот кој неговата влада го потпиша со владата на Зоран Заев. Според Каракачанов...
zoran-ili-640x369

Илиоски: Непринципиелниот македонско-бугарски договор отвора сомнежи за разнебитување на македонскиот народ

За жал тоа што се случи вчера со потпишувањето на непринципиелниот договор од страна на Владата на Македонија и премиерот на оваа влада со бугарската влада, отвора сомнежи за разнебитување на македонскиот...
ivanov pred sobranie

Иванов: Заедничката историја започнува од 1992-та, кога Бугарија ја призна независноста на Македонија

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат...
mihajlo minovski

Миноски: Првпат се чествува еден голем празник со претставник од друга држава

Голема промена што се однесува на овој период на чествување на Илинден, првпат се чествува еден празник со претставник од друга држава, рече историчарот Михајло Миноски во „Отворено студио“ на ТВ...
stejt department

Стејт департменот го поздрави договорот меѓу Македонија и Бугарија

Американскиот стетј департмент го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија кој во Скопје во вторникот го потпишаа премиерите на двете земји, Зоран Заев односно Бојко Борисов,...

Најчитани вести