четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Tag Archives: Доналд Трамп

trema

Туск: Во повеќето работи се согласуваме со Трамп, освен за климата, трговијата и Русија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави во четвртокот во Брисел по средбата со американскиот претседател Доналд Трамп дека меѓу двете страни постои согласност за многу прашања, но дека...
tramp tusk

Со средбата на Трамп, Јункер и Туск започна обемната агенда во Брисел

Со средбата на американскиот претседател Доналд Трамп со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и челникот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во четвртокот претпладнето започна во Брисел...
ФОТО Vatican - L'Osservatore Romano

Трамп вети 300 милиони долари за борба против гладот

Американскиот претседател Доналд Трамп му ветил во средата на поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, дека ќе ангажира во борбата против гладот и ќе додели сума од 300 милиони долари за...
tramp govoro rijad

Трамп ги повика муслиманите на борба против екстремизмот, го обвини Иран дека го поддржува тероризмот

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика во неделата муслиманските земји на решителна борба против „исламистичкиот екстремизам“, истакнувајќи дека борбата против тероризмот е борба меѓу...
Фото: МНР на Русија

Лавров демантираше дека со Трамп зборувале за смената на Коми

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги негираше тврдењата на некои американски медиуми дека наводно на минатонеделната средба со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата...
Stephen Crowley/The New York Times

Трамп пристигна во Ријад, почетната станица на неговата прва турнеја во странство

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во саботата во саудиската престолнина Ријад, неговата прва станици на првата турнеја во странство, оставајќи ги зад себе во САД скандалите околу неговото...
donald tramp

Светот во исчекување на првото патување на Трамп во странство

Политичките превирања кои го потресуваат претседателствувањето на Доналд Трамп немаат никакво влијание на неговата слика во светот, кој нестрпливо го очекува неговото прво патување во Европа и на...
© EPA/MICHAEL REYNOLDS/POOL

Медиуми: Нападите врз Трамп наликуваат на државен удар во САД

Шпекулациите во американските медиуми за тоа дека наводно американскиот претседател Доналд Трамп во разговорот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров открил врвни доверливи разузнавачки...
© Official White House Photo by Shealah Craighead

Белата куќа негира дека Трамп на Лавров му открил доверливи информации

Во Вашингтон избувна уште еден скандал откако неименувани извори за весникот The Washington Post рекле дека претседателот Доналд Трамп при неодамнешната посета на рускиот министер за надворешни работи Сергеј...
tramp poezija

„Ги знам најдобрите зборови“, објавена книга со „поезијата“ на Трамп

„Ги знам зборовите. Ги знам најдобрите зборови“, изјави еднаш американскиот претседател Доналд Трамп. Сега тие зборови се објавени како „збирка поезија“ во Норвешка. „Она што го зборува Трамп е поблиску...
haker

Трамп потпиша указ за информатичка безбедност

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша во четвртокот извршна наредба да се зајакне кибернетичката безбедност на властите и заштита на клучната инфраструктура на земјата од кибернетички...
Џејмс Коми, © EPA/MICHAEL REYNOLDS

Смената на директорот на FBI предизвика политичка бура во САД

Вистинска политичка бура предизвика одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, донесена по препораките на министерт за правда и државен обвинител Џеф Сешнс и неговиот заменик Род Розенстајн,...
(© AP Photo / Andrew Harnik)

Трамп ќе се сретне со Лавров

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го прими во среда во Белата куќа рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, при што ќе разговараат за ситуацијата во Сирија и многу други меѓународни...
Macron

Макрон му порача на Трамп дека ќе го штити Парискиот климатски договор

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон му порачал во телефонскиот разговор на американскиот колега по должност Доналд Трамп дека ќе го штити договорот за климатските промени склучен...
tramp putin relefon

Путин и Трамп разговараа телефонски за Сирија, Блискиот исток и Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега по должност Владимир Путин телефонски разговарале во вторникот доцна попладнето по средноевропско време, како што се наведува во соопштенија...

Најчитани вести