среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 46

Tag Archives: дрога

laboratori-hoxha

На внукот на Енвер Хоџа му се заканува затвор поради препродажба на дроги

Албанското државно обвинителство побара во вторникот 13 години затворска казна за внукот на поранешниот комунистички диктатор Енвер Хоџа, во судската постапка за криумчарење кокаин. Четириесет и двегодишниот...
A bag of medical marijuana is shown at Oaksterdam University, a trade school for the cannabis industry, in Oakland, California July 23, 2009. Voters in the City of Oakland recently  passed Measure F, which  creates a new business tax rate for medical marijuana dispensaries. Picture taken July 23, 2009.  REUTERS/Robert Galbraith   (UNITED STATES SOCIETY POLITICS EDUCATION BUSINESS)

Четири лица пријавени за недозволена трговија со марихуана

Министерството за внатрешни работи (МВР) реализираше два случаи на недозволена трговија со марихуана, во кои се пријавени четворица македонски државјани. Акциите се реализирани од страна на Одделот...
115125055

Кривична пријава против двајца скопјани за продажба на дрога

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Д.И. (65) и против М.О. (39) од скопското село Зелениково, кој е во бегство, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство...
99462523

Кривична пријава против две лица од Скопје за производство и трговија со дроги

Како што соопшти денеска МВР, станува збор лицата С.Т. (44) и Ѓ.Г. (30) од Скопје, на кои од страна на Судија на претходна постапка им е одредена мерка притвор во траење од 30 дена на С.Т. и притвор во траење од...
132670478

ВЕЧЕР: Паднаа дилери од Тетово, активисти на СДСМ – на пат да компензираат дрога за БМВ

Извори од полиција за Вечер наведуваат дека, се работи за фатена поголема количина на доказен материјал пронајден при нивното апсење. Фатената марихуана Сами Ф. (на сликата) заедно до Ферит И., требало...
7

Приведен братот на првиот човек на СДСМ во Арачиново – голема полициска акција против шверц на дрога

Во текот на вчерашниот ден извршена е голема полициска акција во која полицијата привела повеќе лица кои се сомничат за шверц на дрога, меѓу кои е и братот на претседателот на општинската организација...
droga

Кривични пријави за двајца скопјани за производство и продавање дрога

Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје во два одделни случаи поднесе кривична пријава против И.С. (25) и Б.И. (24), двајцата од Скопје, поради постоење основано сомнение дека сториле две...
133541154

Филипини ќе ја прекинат војната против дрогата поради корупција во полицијата

Командантот на филипинската полиција, Роналд дела Роса, изјави денеска дека силите за борба против наркотиците ќе бидат распуштени, пренесе Би-Би-Си. Оваа одлука била донесена по убиството на јужнокорејскиот...
корисници

Во Албанија официјално регистрирани 60.000 корисници на дрога

Како што јави допсиниокот на МИА, според официјалните податоци, околу 20 отсто од овие лица се зависници од хероин,15 проценти од кокаин, додека останатиот број се уживатели на марихуана. Дневно во нашиот...

Во период од една година во Црна Гора е запленета дрога во вредност од осум милион евра

Раководителот на Одделот за борба против дрога и криумчарење Дејан Кнежевиќ истакна дека станува збор за рекордна заплена на дрога на годишно ниво, но појасни оти балканскиот „хероински коридор“...
европол

Европол: Уапсени 36 лица во акција против шверц на дрога и перење пари

Покрај парите, се наведува во соопштението, запленето е и злато во вредност од 800.000 евра, 20 килограми кокаин и три полуавтоматски пушки. Во минатонеделните рации, во кои беа вклучени 450 полицајци во Франција,...
дрога

Кривични за петмина скопјани кои тргувале со дрога

Како што соопшти денеска МВР, во првиот случај кривично пријавени се Д.Т. (26) и С.С. (33), кои на крајот на минатиот месец од засега непознато лице од Струга, за сума од 1.200 евра набавиле килограм марихуана...
дрога

Убиен мексикански судија специјализиран за трговија со дрога

Триесет и седум годишниот Висенте Антонио Бермудас, судија во градот Толука беше простерал во пределот на главата додека излегувал од својот дом во близина на градот Метепак, во сојузната држава Мексико....
Ламар Одом претерал со дрогата - во моментов лекарите се борат за неговиот живот

Ламар Одом е во критична состојба – лекарите се борат за неговиот живот

Одом, кој својата слава ја стекна преку одличните игри во ЛА Лејкерс, очигледно претерал со дрога во бордел во Невада, а според одредени информации, тој со денови се забавувал со присутните девојки....
droga

На фестивал во Пула поради дрога уапсени над 170 лица

Хрватската полиција уапсила 171 лице поради употреба на дрога за време на фестивалот „Дименжнс Хрватска 2015“, што се одржа од 27 до 30 август во Пула. Меѓу уапсените се 148 странци и 23 хрватски државјани. Според...

Најчитани вести