четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 9

Tag Archives: дуи

tv-senja

Закани кон екипа на ТВ Шења од сипматизери на власта

Симпатизери на ДУИ од населбата Дуќанџик во Чаир, упатиле закани до екипа на телевизијата ТВ Шења поради прилози емитувани за проблемот со големата дупка којашто е отворена веќе неколку недели, а која...
ejup aljimi dui

СЈО бара притвор за координаторот на пратеничката група на ДУИ

Апелациониот суд ја разгледува жалбата на Специјаното јавно обвинителство (СЈО) по неопределениот притвор на Ејуп Аљими, кооординаторот на пратеничката група на владејачката ДУИ, кој е обвинет во...
mkd-66764

Борбата за позиции предизвика обвинувања за криминал во владината коалиција

На повидок е посериозна криза меѓу партнерите од владејачката коалиција, пишуваа во четвртокот медиумите. Во министерствата забележлива е растечката нетрпеливост особено меѓу кадрите на СДСМ и ДУИ....
мандатот

СЈО и СДСМ водат политички процес против ВМРО: За сите мерки на претпазливост освен за функционерите на ДУИ

Дека се води строг политички, а не правен процес против членовите и поддржувачите на ВМРО ДПМНЕ, се докажува и низ фактот што досега Основниот суд изрече мерки за претпазливост одземање на пасошите...
cuculovski1-640x360

Цуцуловски: Доколку имаше обвиненија за ДУИ, немаше да постои коалицијата

Професорот Љубомир Цуцуловски во гостувањето на Телевизија Алфа вели дека доколку имало обвиненија за ДУИ од СЈО, тогаш не би постоела коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ. „Нормално е дека ДУИ го нема во обвининенијата...
aliahmeti

Тиранската платформа ги скара Беса и ДУИ?!

Движењето „Беса“ нема да учествува на денешната средба на парламентарните политички партии од албанскиот блок во Македонија, која е закажана на иницијатива на Демократската унија за интеграција. За...
ahmeti i zaev

СДСМ го употребува СЈО за уцена на ДУИ за коалицирање

Излегува на виделина наклонетоста на одредени функционери на ДУИ кон СДСМ и нивната желба по секоја цена Али Ахмети да направи коалиција со Зоран Заев како поразен на изборите од 11 декември, и со тоа...
Teuta Arifi

Арифи потврди дека СДСM и ДУИ го договориле новиот закон за јазици, собраниски и владини седници на aлбански јазик (ВИДЕО)

Тетовската градоначалничка и висок партиски функционер на ДУИ, Теута Арифи, во своето гостување во емисија на телевизија Арт вели дека СДСМ и ДУИ го договориле новиот закон за јазици, според кој собраниски...
dui

Тројца кандидати на ДУИ за министри под истрага

Тројца министри од ДУИ во новиот владин кабинет не ги разјаснија шпекулациите дека постојат сомненија за извршени криминални дела. Тоа се идните министри Рамиз Мерко, Бујар Османи и Садула Дураку,...
solza-grceva-316x237

Грчева: СДСМ ги амнестираше оние за кои 10 години тврдеше дека се вовлечени во криминал

Не од Иванов, туку од СДСМ дојде амнестија на кадрите на ДУИ, пишува на својот ФБ профил поранешната пратеничка на СДСМ, Солза Грчева.
mehmeti1

Мехмети: На пола од предлог министрите од ДУИ не би им верувал ни за благајници на куќен совет да бидат

Се повеќе поддржувачи на СДСМ, своето незадоволство од пазарењето меѓу Заев и Ахмети го покажаа на Фејсбук. -Не знам кој е точниот пазар на Заев со Ахмети ама пола од предлог министрите од ДУИ, не би им...
ivceva

Ивчева: Командантите на ДУИ се враќаат во владата

Командантот Вентили, поточно Садула Дураку откако од 2002-ра до 2006-та го оправи земјоделието, сега ќе ја оправа екологијата. Во меѓувреме Липково го направи Лас Вегас. Нека им е „со среќа“, на македонските...
bujar osmani

Османи: Не ја признаваме македонската химна (ВИДЕО)

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во емисија во регионалната тетовска телевизија Коха истакна дека тие како партија не ја признаваат македонската химна.„Ние стануваме пред албанската химна во секоја...
grcki-vesnici-735x400

„Имерсија“: Рама ја наложи коалицијата на албанските партии со СДСM и бара промена на Уставот

Развојот на настаните во Македонија, интервенцијата на Албанија, САД и ЕУ и сценаријата за голема Албанија и натаму се во фокусот на интерес на грчките медиуми, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Весникот...
ostreni-640x348

Острени: Заев не ја дели албанската платформа од таа што ја понуди како владина

Потпретседателот на Собранието Гзим Острени, најавува дека албанските пратеници нема да ја гласаат владината програма доколку таму не се вградени елементите од Тиранската платформа. -Јас мислам дека...

Најчитани вести