петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: еди рама

sredba prem Zaev so prem Brnabic 2

Заев во Трст на билатерални средби со Рама и Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка, имаме заедничка иднина во ЕУ

Пред почетокот на средбата на шефови на држави и влади, премиерот Заев има билатерални средби. Досега, претседателот на Владата на Македонија се сретна со претседателите на владите на Република Србија,...
emil dimitriev

Димитриев: Изјавите на Рама не се во прилог на добрососедството и градењето пријателски односи

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да...
ivic DACIC

Дачиќ: Целта им е голема Албанија, го придодадоа Ниш, утре ќе сакаат и Скопје, Улцињ, Епир

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, изјави дека Европската унија, САД и Велика Британија ќе бидат дирекно одговорни за последиците доколку не реагираат на изјавата на албанските политичари...
mukoski-vmro-dpmne

Мукоски: Еди Рама со своите изјави е како портпарол на СДСМ

Пратеникот Крсто Мукоски, од ВМРО-ДПМНЕ, на денешното продолжение на Конститутивната седница на Собранието изјави дека со најновите изјави на албанскиот премиер Еди Рама, тој се повеќе наликува на...
133632719

Еди Рама индиректно најави: Ако Македонија не го смени името и не влезе во ЕУ, нејзините граници се загрозени

-Границите на Балканот се безбедни сè додека балканските земји се насочени кон интеграцијата во Европската Унија, но доколку овој процес пропадне, тогаш и дебатата за границите ќе се врати на маса,...
фрчковски

Според Фрчковски, Еди Рама е меѓународен пријател на Македонија бидеќи ги собра Албанците да формираат платформа.

Знаете што се случи околу платформата и околу собирањето на Албанците, што мислам дека се случи. Мислам дека беше голема предност за нас што меѓународните пријатели, па и Еди Рама усепаа да ги соберат...
500edi-rama_0

Еди Рама е тешко болен?

Албанскиот премиер Еди Рама заминал на лекување во болница во Шведска поради сериозни проблеми со белите дробови. ”Ненадејно заминување за Шведска е поради очигледно лошото му здравје во последните...
g_vmro-dpmne-3

ВМРО-ДПМНЕ: Радикалните протести немаат никаква врска со Охридскиот рамковен договор

„Охридскиот рамковен договор е составен дел од Уставот на Република Македонија. Посветеноста кон него се огледа и преку фактот што неговото спроведување и развивањето на мултиетничкото општество...
Albania Elections

Албанската опозиција од утре на протести за промена на премиерот Рама

Албанската опозиција, од утре најави дека ќе започне со протести за промена на актуелниот премиер Еди Рама.Од опозицијата велат дека причините за протестот се поради лошата економска состојба, непочитувањето...
edi rama

Еди Рама: Во Јадранско-јонската група да влезат Македонија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама и претседателот на албанското собрание Илир Мета на Конференцијата на претседателите на парламентите на земјите членки на Јадранско-јонската група,  што се одржува во...
premier-500

Албанскиот премиер во посета на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама ќе го посети денеска Косово, каде ќе учествува на состанокот на здружението на претприемачи на Косово и Албанија. Рама во Пеќ ќе зборува на состанокот на претприемачите...
rama6

Еди Рама ќе биде првиот албански премиер кој ќе ја посета Србија по 1946 година

Албанскиот премиер, Еди Рама, најверојатно во февруари ќе го посети Белград во рамки на турнејата по земјите од регионот, соопшти српскиот министер за надворешни работи Иван Мркиќ за весникот „Политика“. Мркиќ...
veljanoski

Вељаноски во посета на Албанија на покана на неговиот албански колега

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска престојува во официјална посета на Албанија, на покана на својот албански колега, Илир Мета. Во рамки на посетата, Вељаноски ќе се сретне и со претседателот...

Најчитани вести