петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 52

Tag Archives: економија

IMG_6785

Средба Бектеши-Ромео: Самитот во Трст е добар исчекор во економското поврзување на земјите од Западен Балкан

Министерот за економија Крешник Бектеши се сретна во петокот со амбасадорот на Република Италија во Македонија, Карло Ромео. Министерот Бектеши истакна дека Италија е важен трговски партнер на Република...
angusev barisik

Анѓушев се сретна со хрватската амбасадорка Баришиќ: Македонија и Хрватска ќе работат на интензивирање на економската соработка  

Спроведувањето на економските реформи, особено за процесот на привлекување на инвестиции во Македонија, како и интензивирањето на економската соработка меѓу двете земји, беа главните теми на средбта...
sredba so S Banka

Владата реагира по написот: Фактите го побиваат Анѓушев: Србија во Трст добила 2 милијарди евра, a Македонија 70 милиони евра

Во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија добила најмногу од сите, 70 милиони евра“, односно на неколку електронски медиуми, Владата се чувствува...
133775486

Фактите го побиваат Анѓушев: Србија во Трст добила 2 милијарди евра, a Македонија 70 милиони евра

Македонскиот вицепремиер задолжен за економски прашања и привлекување инвестици, Кочо Анѓушев, по враќањето од самитот за Западен Балкан одржан претходно седмицава во Трст, излезе пред домашаната...
nbrm bdp

НБРМ: Ниските показатели од првиот квартал создаваат ризици за проекцијата на БДП од 2,5 отсто за годинава

Во однос на конкретните економски показатели, по стагнацијата на економската активност во првото тримесечје, високофреквентните показатели за вториот квартал упатуваат на подобрување на состојбата...
Greuvski izjava

Груевски: СДСМ ги намалува капиталните расходи а ги зголемува даноците со што прави катастрофални грешки во економијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Битола во понеделникот забележа дека со предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година се намалуваат капиталните расходи, односно инвестициите, и оти...
Dragan Cuklev

Цуклев: СДСМ за еден месец владеење ги задолжи граѓаните за 60 милиони евра

Секојдневно макединските граѓани во изминатите 37 дена откако СДСМ е на власт се задолжени дневно за по милион и 600.000 евра, а резултат е нула реализирани проекти, изјави во четвртокот за новинарите Драган...
zaev bisnimeni

Заев и економскиот тим на Владата ветија нова страница во соработката со бизнис заедницата

Премиерот  Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и координација на економските ресори Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот...
Zaev EBRD

Заев на средба со претставници од ЕБРД: Има поттик на позитивна клима за развој на Македонија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за финансии Драган Тевдовски и министерот за транспорт и врски...
kuzmanovska

Кузмановска: Граѓаните стравуваат од отпуштање од работа- СДСМ води грешна политика, ВМРО-ДПМНЕ работеше домаќински

Во изминатите деновиас бев на терен меѓу граѓаните и се чуствува стравот. Граѓаните, поради зголемувањето на даноците, стравуваат од отпуштање од работа на вработените. Стравуваат и од зголемување...
rast-ekonomija

Почнува зголемување на даноците

Почнува да се остварува она за кое веќе неколку недели предупредуваат економските аналитичари и ВМРО-ДПМНЕ. Новата влада на СДСМ потврди дека отпочнува процес на зголемување на даноците. Министерот...
Dragan-640x427

Данев: СДСМ пред изборите ветуваше минимална плата од 16 илјади денари и еве гледаме дека ги измамија граѓаните

СДСМ пред изборите ветуваше минимална плата од 16 илјади денари и еве гледаме дека ги измамија граѓаните. Вчера рекоа дека ќе започнат со минималец од 12 илјади денари. Разликата од ветеното до најавеното...
angusev

Анѓушев: Економската соработката меѓу Швајцарија и Македонија ќе продолжи да се развива

Рамномерниот регионален развој е од особена важност за Владата, и се надеваме дека со поддршката од страна на Швајцарија ќе се постигнат планираните резултат, изјави во петокот македонскиот вицепремиер...
liljana Kuzmanovska

Кузмановска: СДСМ и покрај нашите укажувања повторно не се откажува од зголемувањето на даноците

СДСМ и покрај нашите укажувања повторно не се откажува од зголемувањето на даноците, а со тоа директно задира во џебот на граѓаните и ги брка странските инвеститори, но економијата не смее да трпи заради...
mickovski

ВМРО-ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците што го планира СДСМ ќе значи уништување на стопанството и економијата

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот...

Најчитани вести