вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: елем

Кои ќе бидат новите директори на ЕЛЕМ и МИА

Професорот на Електротехничкиот факултет при универзитетот „Гоце Делчев“ Драги Миновски на предлог на Владата е новиот директор на АД ЕЛЕМ, а новинарот Драган Антоновски ќе биде назначен за нов директор...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали ангажирањето на Обрадовиќ во ЕЛЕМ е подготвка за нов бонбона бизнис

ВМРО-ДПМНЕ прашува која е целта на ангажирањето на Александар Обрадовиќ за директор на АД ЕЛЕМ, дали е испумпување на милиони евра од касата на компанијата или е подготовка на фирмата за нов бонбона...

Заев го фали светскиот мешетар сомничен за корупција: Обрадовиќ е квалитетен кадар

За премиерот Зоран Заев лицата со скандалозно и криминално минато биле квалитетни кадри, па така за Александар Обрадовиќ кажа дека е „квалитетен кадар од областа на енергетиката“ Македонските медиуми...

Ѓорѓиевски: Вицепремиерот Анѓушев мора да спречи сомнителен странец да дојде на чело на ЕЛЕМ

Вицепремиерот Кочо Анѓушев ќе има подеднаква одговорност како и неговиот премиер Зоран Заев, доколку не спречи владата прдводена од СДСМ да именува мешетар и неуспешен кадар од Србија по итна постапка...

Ѓорѓиевски: Заев бара мешетар како Обрадовиќ за да го урниса ЕЛЕМ, а потоа да го продаде како „бомбона бизнис“

Македонија стана тема за потсмев во Србија поради катастрофалните кадровски одлуки кои ги носи Зоран Заев. Сите се прашуваат како е возможно Зоран Заев великодушно да му доделува државјанство и да...

Ѓорѓиевски: СДСМ дава државјанство со цел да именува директор на ЕЛЕМ докажан балкански манипулант

СДСМ додели државјанство со цел да именува директор на ЕЛЕМ докажан непрофесионалец, скандал мајстор и светски мешетар Обрадовиќ. Последните информации кои ги објавија медиумите за намерата на Заев...

Медиуми: Заев подготви државјанство и директорско место во ЕЛЕМ на човекот кој поради скандали беше сменет од истата функција во Србија

Александар Обрадовиќ, поранешниот директор на ЕПС (српското електростопанство), кој е сменет во март минатата година поради измами во тоа претпријатие, побарал државјанство од премиерот на Македонија...

ЕЛЕМ: Ископот во РЕК Битола се одвива непрекинато

АД ЕЛЕМ информира дека се работи за рутински зафат на транспортерот, односно замена на механички делови, зафат кој нема да трае повеќе од три дена. – Транспортерот очекуваме да биде целосно функционален...

ЕЛЕМ ќе увезува струја по пониска цена од производната

Увозот, како што нагласуваат, следи по избраните најповолни понуди за набавка на електрична енергија на аукцијата од 7 март годинава на која учествуваа девет економски оператори. Во согласност со спроведениот...
мицкоски

Мицкоски: ЕЛЕМ нема да бара зголемување на цената на струјата

Тој посочи дека во моментов цената на електричната енергија на берзите е 24,5 евра за мегават час и е за 17 евра пониска од регулираната на ЕЛЕМ и додаде дека размислуваат наскоро да почнат со увоз на евтина...
елем

ЕЛЕМ: Производството на струја во јануари натрфлено за 8,61 отсто

Во услови на енормно зголемен конзум поради екстремно ниските температури од кои беше зафатена Република Македонија, потрошувачите во континуитет ги добиваа потребните количини од електрична енергија...

ЕЛЕМ: СДСМ не знае што е оптимизација на домашното производството

СДСМ продолжува да манифестира елементарно непознавање за функционирањето на електро-енергетскиот систем и манипулира за состојбата на производните капацитети, реагира АД ЕЛЕМ во пишана реакција...
елем

ЕЛЕМ: Снабдувањето со струја непречено, потрошувачката е зголемена

Снабдувањето со електрична енергија се одвива континуирано и во согласност со потребите. Во изминатите 24 часа е забележана зголемена потрошувачка на струја за над 30 проценти во однос на вообичаеното...
елем

ЕЛЕМ: Електроенергетската состојба стабилна, цената останува непроменета

Според него, земјава во најстудените денови, на 8, 9, 10 и 11 јануари, преку 80 отсто од потребите ги задоволила од домашно производство. И покрај временските прилики, успеавме навреме да ги испорачаме потребните...
елем

ЕЛЕМ: Снабдувањето со струја е редовно, потрошувачката е зголемена

Снабдувањето со електрична енергија за домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со нивните потреби. Во текот на вчерашниот...

Најчитани вести