петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 41

Tag Archives: енергија

el-640x294

Регионална конференција за енергетски заштеди преку управување со податоци

Регионална конференција за енергетски заштеди преку управување со податоци ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Центарот за енергетска ефикасност на Македонија (МАЦЕФ), Германското друштво...
zaev sofija

Заев најавува енергетска соработка меѓу Македонија и Бугарија

Премиерот Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, во средата се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас. Енергетиката...
banana

Бананите ја заменуваат декстрозата

Декстрозата им дава брзо задоволство на луѓето коишто чувствуваат попладневен замор, и моментално им обезбедува шеќер кој го зголемува количеството енергија и ја помага концентрацијата, меѓутоа,...
energetski-efikasen-dom

Енергетската ефикасност е од големо значење за граѓаните и за животната средина (ВИДЕО)

На овогодинешниот Саем на градежништво посебен фокус е ставен на енергетската ефикасност. Објектите трошат околу 40% од енергијата и 40% од ресурсите кои се произведуваат на глобално ниво и поради тоа...
милиони

Поддршка од 50 милиони евра за енергетски проекти за земјите од Западен Балкан

Договорите за финансиите ги потпишаа претставници на Европската комисија и на Европската банка за обнова и развој, Европската инвестициска банка и Банкарскиот концерн Кfw, по сесиите на Министерскиот...
struja2-630x289

ЕЛЕМ: Електроенергетската состојба стабилна, се задоволуваат сите потреби на потрошувачите

Електроенергетската состојба е стабилна и граѓаните и целата индустрија што е на регулираниот пазар ги добиваат сите потребни количини енергија, информира директорот на АД ЕЛЕМ Христијан Мицкоски. Тој...
јаглени

Во октомври 72,7 отсто од потрошената струја од домашни извори

Според податоците на Државниот завод за статистика, 72,7 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 93,1 отсто од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на...
реактор

Научници: Фузиониот реактор навистина работи

Институтот ја објави работата во списанието „Комуникација на природата“, во која наведе дека овој фузион реактор, кој создава супер моќни, кривулести тродимензионални магнетни полиња, што било предвидено...
енергија

Преку следење на потрошената енергија до поголема конкурентност

Како што изјавија директорот на Канцеларијата за развој при Мисијата на УСАИД во Македонија Едвард Гонзалез и директорот на проектот Драган Блажев, рационалното користење на енергијата ги намалува...
133374346

ЕЛЕМ Енергетика испорачува топлинска енергија

Од АД Електрани на Македонија информираат дека греењето почна порано поради падот на надворешните температури особено во утринските и вечерните часови. И Регулаторната комисија за енергетика потврди...
kreni-energetsko-nivo

Како да го кренете вашето енергетско ниво: Што ви дава, а што ви ја одзема енергијата?

Кога не ви е до ништо, кога секоја активност ви претставува напор, обидете се дда го кренете вашето енергетско ниво. За да ви тргне од рака, погледнете со што треба да бидете опкружени, а што треба да фрлите...
ekologija

Дводневен саем за чиста енергија во Скопје

„Саем за чиста енергија“ како дел од ЕУ неделата за одржлива енергија ќе се одржи денеска и утре во Скопје во организација на Здружението на граѓани „Гоу Грин“, а во партнерство со Фондацијата „Конрад...
Mepso

Маркет операторите на Балканот работат на усогласување на механизмите за балансна одговорност

Оператори на пазар на електрична енегија од пет држави од балканскиот регион разменија искуства за практиките за утврдување на балансна одговорност на учесниците на пазарот за електрична енергија....
evnA

ЕВН ја одбележа Европската недела на одржлива енергија во Македонија

Под мотото „Заемна енергија- одржливо партнерство“ ЕВН ја одбележа Европската недела на одржлива енергија во Македонија. Со континуирани инвестиции во изградба на нова и обнова на постојната дистрибутивна...
Veteren park 4

Ветерниот парк ќе испорачува најмалку 100 гигават часови енергија

Првиот Ветерен парк во Македонија што ЕЛЕМ го гради во Богданци се очекува да испорачува најмалку 100 гигават часови природно одржлива енергија на годишно ниво, што е доволно да се обезбеди снабдување...

Најчитани вести