сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Tag Archives: епидемија

(Photo by AFP)

Во Јемен за една седмица од колера починале 25 лица

Во Јемен изминатата седмица од колера починале 25 луѓе, објави Светската здравствена организација (СЗО – WHO), додавајќи дека двете години војна го опустошиле здравствениот и санитарен систем во оваа...
сипаници

Прогласена епидемија на овчи сипаници во Кочани, Берово и Пехчево

Македонија се соочува со зголемен број болни од овчи сипаници, или варичела, а веќе е прогласена епидемија во Кочани, Берово и Пехчево. Во текот на минатата година се регистрирани над 10.000 случаи на овчи...
епидемија

Франција се соочува со поголема епидемијата од грип од очекуваната

Соочувајќи се со феноменот на „рана” и „интензивна” епидемија, министерката за здравство ги повика сите јавни и приватни болници да ги преразгледаат операциите и пружањето болничка медицинска...
епидемија

Франција на прагот од епидемија на грип

Генералната дирекција за здравство соопшти дека околу две третини од заболените од грип се лица на возраст од над 65 години, нагласувајќи дека минатата недела се бележи нагло зголемување на здравствени...
вирусот

УНАИД: До 2030 година епидемијата на ХИВ може да се запре

Минатата недела ОН објавија успех во борбата против таа болест на имунолошкиот систем. Според УНАИДС, речиси секој втор од вкупно 36,7 заразени се на лекување. Тоа е за околу три милиони луѓе повеќе отколку...
zzolticaaaa

Во Штип прогласена епидемија на жолтица

Епидемија на жолтица е прогласена во Штип. На Инфективното одделение овој месец се хоспитализирани најмалку 20 лица, а последниве три месеци има 27 случаи на заразување со жолтица. Поради прогласувањето...
Бруцелоза во Бугарија

Се шири епидемијата од ебола во Западна Африка

Неконтролирано се шири епидемијата од заболување од ебола во западна Африка. Според Светската здравствена организација, бројот на смртните случаи во Гвајана, Либерија и Сиера Леоне достигнал 350 лица...
85576_stenice-afp_f

Опасност од појава на епидемија во Шабац

Ситуацијата во Шабац е критична поради наезда на инсекти и опасност од пчекувана наезда на глодари, соопштиле од Штабот за вонредни состојби. Постои опасност и од појава на Западнонилска треска, чии...
Бруцелоза во Бугарија

СЗО: Епидемијата на ебола е голема закана

Eден од најсложените предизвици со кои се соочува Светската здраствена организација е актуелната епидемија на ебола во Гвинеја и Либерија, но истата може да се контролира со правилни мерки, изјави...
morbili

Бројот на заразени од сипаници достигна до 38

Во последните 24 часа откриени се 3 нови сомнителни случаи, сите над 30 годишна возраст, објави Алфа. Само еден од нив е задржан на лекување на Инфективната клиника. За овие пациенти нема податок дали се...
morbili

Кои се симптомите на малите сипаници?

На подрачјето на град Скопје е прогласена епидемија на морбили или меѓу луѓето позната како мали сипаници. Станува збор за инфективна болест на респираторниот систем предизвикана од вирус. Болеста...
bebe

Eпидемија на мали сипаници во Скопје

Епидемија на мали сипаници (морбили) во Скопје прогласи денеска Центарот за јавно здравје- Скопје. Најголем дел од заразените се деца до четири години, додека останатите се на возраст од 20 до 40 години,...
vakcina-va

Децата треба да се вакцинираат- заблуда е дека тоа предизвикува аутизам, дијабетес…

Лекарите сметаат дека децата треба да се вакцинираат, а сите наводни несакани последици од имунизацијата се само небулози, беше истакнато денеска на советувањето на Медицнскиот факултет во Скопје. „Откако...

Најчитани вести