понеделник, 24 април 2017  |  Вести денес: 59

Tag Archives: ЕУ

ademi zbogar

Работна средба за европската агенда Адеми-Жбогар

Вицепремиерот за европски прашања Арбр Адеми, оствари во четвртокот редовна работна средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар, на која беа дискутирани повеќе теми од европската агенда на Република...
StefanVlahovMitcov

Зошто ЕУ е злосторничка и криминална пирамида?

Европската Унија има неофицијална и официјална историја. Неофицијалната е меѓу 1951 и 1992 година, а официјалната е од договорот во Махстрихт, Холандија во 1992 година, до денес. И во двата дела од својата...
brexit eu zname

ЕК порача дека преговорите за Брегзит ќе започнат по британските избори

Вистинските преговори за истапувањето на Велика од Британија треба деа започнат дури по британските вонредни парламентарни избори коишто ќе се одржат на 8-смета претседателот на Европската комисија,...
Иванов Туск

Студен туш од Доналд Туск за Зоран Заев и СДСМ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера за време на својата посета на земјава, порача дека Македонија и натаму има евроатлантска иднина, но оти мора сама да ја реши политичката криза. Првиот...
133637459

„За заедничка Македонија“ повикува на голем масовен собир- ќе се маршира од пред Влада до зградата на ЕУ

-Голем масовен собир 3-ти април, понеделник 17:00 часот од пред Влада до зградата на ЕУ, објавено е на официјалниот профил на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Денешното собирање пред...
133632719

Еди Рама индиректно најави: Ако Македонија не го смени името и не влезе во ЕУ, нејзините граници се загрозени

-Границите на Балканот се безбедни сè додека балканските земји се насочени кон интеграцијата во Европската Унија, но доколку овој процес пропадне, тогаш и дебатата за границите ќе се врати на маса,...
133632719

(Видео) Груевски во Малта разговараше со лидерите на ЕУ и премиерите на водечките земји од ЕУ

За време на конгресот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оствари билатерални средби и разговори со лидерите на Европската Унија и премиерите на водечките земји од ЕУ. За два дена, тој се сретна со...
133630700

Европскиот совет жали што Велика Британија ја напушта ЕУ

Во преговорите ЕУ ќе дејствува како единствена и ќе ги заштитува своите интереси. Нашата прва задача ќе биде да ја сведеме до минимум несигурноста од одлуката на Британија и нејзините граѓани за нашите...
133630700

Македонија и официјално извозник на говедско во ЕУ

Македонија и официјално е ставена на листата земји кои може да извезуваат свежо говедско месо во Европската унија, соопшти денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Поповски.Од...
07F7DED5744395439E6289986F7F7E4C

Хан не му ветил на Заев отворање на поглавјата 23 и 24 штом ќе формира влада

Не е точно дека еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на последната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ветил отпочнување на преговорите, односно отворање на поглавјата 23 и 24, како што изјави...
132573197

Италијански новинари ќе штрајкуваат за време на самитот на ЕУ

Новинарите од новинските агенции АНСА и АДНкронос се меѓу оние кои планираат да штрајкуваат денеска, кога во Рим се одржува самит на ЕУ, посветен на 60-годишнината од потпишувањето на Римскиот договор,...
Хан

Хан во Македонија ја доживеа непријатната судбината на Могерини

Стотици илјади македонски граѓани, на улиците на 43 градови и населени места низ Македонија, го пречекаа вчерапопладне комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, кој во Скопје допатува...
ЕУ Балкан Европска унија

АНАЛИЗА: Балкан – чувствителна зона која го вознемирува Брисел

Брегзит, популисти, Трамп… Европската Унија одамна има доволно проблеми. Но, во кулисите во Брисел дипломатите имаат голема главоболка од еден друг проблем, кој упорно и се’ повеќе испливува во преден...
132324935

Јанош Адер: Дојдено е времето ЕУ да започне вистински преговори за членство со Македонија

-Намерите на Македонија се јасни, долгорочно тие сакаат да се приклучат кон ЕУ и НАТО. Во поглед на интеграцијата кон НАТО, скоро 10 години им нудиме позитивни, но лажливи забелешки ветувања во поглед...
челик

Челик: ЕУ не исполни ниту едно ветување

Турција преживеа еден обид за пуч, поминува низ тешко време, но ЕУ до сега не покажа солидарност, истакна Челик. Тој наведе и дека ЕУ не се придржува до ниту еден договор со Турција. Ние снабдуваме три...

Најчитани вести