среда, 24 мај 2017  |  Вести денес: 22

Tag Archives: ЕУ

matteo-renzi-primarie-pd-4-770x513-770x500

Питела: Опасноста Балканот да падне во руската орбита е реална, неоходно е влегување во ЕУ

На државите од ткн западен Балкан коишто сакаат да влезат во Европската унија треба да им се даде јасна перспектива за членство, за да не потпаднат во „руската орбита“ и за тоа ЕУ мора да биде многу...
AppleMark

Качински ја обвинува Меркел за миграциските проблеми во ЕУ

Челникот на полската владејачка партија Јарослав Качински повторно во саботата го критикуваше планот на Европската унија за премесување на имигрантите, обвинувајќи ја германската канцеларка Ангела...
© EPA/CLEMENS BILAN

Макрон и Меркел се за „нова Европа“

Германската канцеларка Ангела Меркел и новиот француски претседател Емануел Макрон порачаа дека сакаат на Европската унија да ѝ дадат нови импулси, а доколку тоа биде потребно подготвен се и на промена...
Дејвид Дејвис, бртианскиот министер за Брегзит

Британија се подготвува за кавга со ЕУ

Велика Британија се подготвува за кавга со Европската унија околу структурата на преговорите за истапувањето од неа и идната улога на Судот на ЕУ, разгорувајќи ја сé поогорчената војна со зборови и...
ssep eu

Појадок за Денот на Европа во организација на СЕЕП-ЕУ

Секретаријатот за европски прашања и годинава беше домаќин на традициоланиот ЕУ појадок, организиран по повод 9 мај – Денот на Европа.   „Денот на Европа 9 мај е празник на мирот и единството и тоа...
Angela-Merkel-and-Jean-Claude-Juncker-801123

Меркел гневна поради истекувањето детали од разговорот меѓу Јункер и Меј

Германската канцеларка Ангела Меркел изразила голема лутина поради фактот што од вечерата на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и британската премиерка Тереза Меј во Лондон пред...
(Спрската министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ / Tanjug/Rade Prelić_

Српската влада бара од ЕУ осуда на истапите на албанските челници и мирно решавање на кризата во Македонија

Официјален Белград врачил по повод неодамнешните изјави на високите албански функционери за обединување на Албанија и Косово четири барања на амбасадорите од земјите членки на Европската унија, барајќи...
mekel tursko zname

Меркел не стравува од Турција, но повикува на одмереност

Германската канцеларка Ангела Мерлек го отфрли критики според коишто Европската унија поради договорот за имигрантите со Турција е лесна цел за уцени од страна на Анкара, пренесува дневниот весник...
zbogar talat

Жбогар: ЕУ е подготвена да работи со новиот претседател на парламентот Џафери

Европската унија е подготвена да работи со новиот претседател (на парламентот Талат), Џафери за потребите на евроатлантската интеграција на земјата, објавено е во средата на Twitter од страна на евроамбасадорот...
(© РИА Новости . Ирина Калашникова)

Лепен предлага алтернатива за ЕУ

Кандидатката на француските претседателски избори од крајната десница Национален фронт (FN), Марин Лепен, изјави за радиото Europe 1, дека би сакала да ја замени сегашната Европска унија со „Европски сојуз...
euinfocentar-680x365_c

Заеднича изјава на Делегацијата на ЕУ, амбасадата на САД, ОБСЕ и Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје

Во заедничка изјава на шефовите на Делегацијата на ЕУ, Амбасадата на САД, Мисијата на ОБСЕ и Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје за инцидентите во Собранието се посочува дека „демократскиот процес...
merkel bundestag

Меркел порача дека Британија нема да има исти права како некои земји од ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел ја предупреди во четвртокот Велика Британија дека нема да може да се надева на истите права како некои членки на Европската унија по Брегзитот, критикувајќи одредени...
(Photo: MTI)

Орбан ги отфрли обвинувањата на ЕК и тешко го обвини Сорос

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги отфрли во средата во Европскиот парламент како неосновани обвинувањата дека со новиот закон за високото образование сака да го забрани Централноевропскиот универзитет...
turcija zname

Европратениците повикуваат на прекин на пристапните преговори со Турција

Водечките пратеници во Европскиот парламент повикаа во средата на официјално прекинување на пристапните преговори на Турција со Европската унија, поради уставните промени коишто беа изгласани на...
brexit

Британија ќе уплаќа во касата на ЕУ и откако ќе ја напушти

Велика Британија ќе продолжи да уплаќа во буџетот на Европската унија, за да обезбеди „транзициски трговски договор“ со Брисел, со кој на земјата ќе ѝ биде овозможен пристап на заедничкиот пазар на...

Најчитани вести